logo

reklam
02 Aralık 2017

Bir cevabınız var mı?

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada Soma Belediyesi’nin uyguladığı ve 2018 yılında geçerli olacak zamlar açıklandı. Geçtiğimiz gün Gölmarmara Belediyesi’nin yaptığı zamları kamuoyu ile paylaşan Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Soma Belediyesi’nin yaptığı zamları açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, “Soma Belediye Başkanı 1 kuruşluk zamma hayır, yüzde 66,67’lik zamma evet dedi” ifadeleri dikkat çekti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında Manisa’ya yapılacak olan hizmetleri engellemek için Ak Parti ve CHP’nin elele vermesi tepkilere neden olmuştu. Manisa Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklamayla Ak Parti Grubu’nun Meclis’te grup başkanvekilliklerini yapan Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin kendi meclislerinde yaptıkları zamları gün yüzüne çıkardı. Önceki gün yapılan açıklamada Gölmarmara Belediye Meclisi’nde yapılan zamları açıklayan Manisa Büyükşehir Belediyesi, dün de Soma’daki zamları kamuoyuyla paylaşarak takdiri Manisalılara bıraktı.

“1 KURUŞA HAYIR 66,67’YA EVET”

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın Soma ilçemizde vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz Bölgesel Isıtma Sistemleri hizmetleri için öngördüğümüz metreküp başına 1 kuruşluk zamma karşı çıkan Soma Belediye Başkanı, Soma Belediyesi tarafından Somalı vatandaşlarımıza verecek olduğu hizmetler karşılığında, 2018 yılı ücret tarifelerinde yüzde 4,17’den yüzde 66,67’ye varan oranda zam yapmıştır.

İŞTE SOMA’DAKİ BAZI ZAMLAR

Bu çok yüksek ve hakkaniyetten uzak zam yapılan ücretlere örnek vermek gerekirse; gayrimenkul ve billboard kira ücretlerinde yüzde 4,17’den yüzde 20 oranına varan zam yapılmıştır. Belediye hoparlörlerinden yapılan ilan ve yayınlarda yüzde 8,33’den yüzde 33 oranında zam yapılmıştır. Somalı esnaflarımızın dükkan devirlerinde verilen hizmet karşılığı olarak yüzde 8,33 ile yüzde 33,33 oranında zam yapılmıştır. Meskenler için imar planı ücretlerinde yüzde 11,11 oranında zam yapılmıştır. Yol kazı ücretlerinde yüzde 25’e varan oranda zam yapılmıştır. Soma Belediyesinden alınacak tapu kaydı çıktı ücreti için yüzde 42,86 oranında zam yapılmıştır.

HAKKANİYET NEREDE?

Bilindiği üzere Manisa Büyükşehir Belediyemiz, Manisa’mızın büyükşehir olmasından sonra Bölgesel Isıtma Sistemleri’ni 230 aboneyle Soma Belediyesinden devralmıştır. Yaklaşık 3 yıllık geçen sürede 100 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılmış, 230 aboneden 6 bin 700 abone sayısına ulaşılmıştır. Bu yatırımlar, Soma’da yaşayan vatandaşlarımızın Soma’nın öz kaynaklarıyla ısınması ve soludukları havanın temizliği içindir. Yaklaşık 2 yıldır Büyükşehir Belediyemiz Soma’mızda Bölgesel Isıtmaya zam uygulamamıştır. Metreküp başına 1 Kuruş’luk zamma hayır oyu veren Sayın Hasan Ergene, Soma’da tüm kalemlere yaptığı zamları Somalı hemşehrilerimize nasıl anlatacaktır? Hakkaniyet bunun neresindedir? Takdiri Somalı hemşehrilerimize bırakıyoruz.”

 

Share
389 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ