logo

reklam
31 Mart 2018

‘Beslenme Sevgiyle Başlar’ ile Çölyak’a dikkat çekilecek

‘Beslenme Sevgiyle Başlar’ projesiyle ilgili bilgi veren Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan, proje kapsamında bugün ve yarın saat 10.00’da Magnesia AVM’de stant kurularak Çölyak hastalığı ve Çölyak hastalığında yapılacak olan çalışmalar hakkında vatandaşların bilgilendirileceğini söyledi.

Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan, ‘Beslenme Sevgiyle Başlar’ projesiyle ilgili bilgi verdi. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Manisa Valiliği, Şehzadeler Kaymakamlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ortaklığıyla hayata geçirilen ‘Beslenme Sevgiyle Başlar’ projesi kapsamında bugün ve yarın saat 10.00’da Magnesia AVM’de stant kurulacağını belirten Şivecan, kurulan stantlarda Çölyak hastalığı ve Çölyak hastalığında yapılacak olan çalışmalar hakkında vatandaşların bilgilendirileceğini söyledi.

Bu projeyle kamu, üniversite, özel sektör ve STK işbirliğini güçlendirerek yerelde Çölyak hastalığı konusunda tanı koyma yöntemlerinin ve farkındalığın artırılmasının amaçladığını ifade eden Şivecan, “Ayrıca dezavantajlı gruplar içerisinde doğru ve sağlıklı beslenme yöntemleri konusunda eğitimler verilerek annelerin ve çocuklarının bilinçlenmesi amaçlanmaktadır” dedi.

“HER 100 KİŞİNDEN BİRİSİ ÇÖLYAK HASTASI”

Şivecan, dünya istatistiklerine göre, her 100 kişinden birinin Çölyak hastası olduğuna dikkat çekerek, “Bu istatistiğe göre, Manisa’da Çölyak hasta sayısı 13 bin 800 kişi olması gerekmektedir. Fakat hastalığın tanısının konmasının zor olması sebebiyle ancak Manisa’da Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılı verilerine göre, tanı almış Çölyak hastası sayısı 475’tir. Buradan çıkarılacak sonuca göre, 13 bin 325 kişi Çölyak hastası olup hastalığının farkında bile değil” şeklinde konuştu.

Vatandaşları kurulacak olan standa davet eden Şivecan, “Bu proje ile glütensiz beslenmek zorunda kalan 25 Çölyak hastası veya annesinin glütensiz besleme eğitimi alması, Sevgi Evleri’nde kalan çocukların bakımlarından sorumlu 60 kadının 45 saatlik Organik Sağlıklı ve Özel Beslenme Eğitimi alması, aile hekimlerinin bilgilendirilmesi ve 500 çocuğa Çölyak taraması yapılması, Şehzadeler, Yunusemre, Salihli, Akhisar, Demirci, Sarıgöl ilçelerinde Çölyak hastalığı ve sağlıklı beslenme semineri yapılması, Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar, Çölyak hastası çocuklar ve eğitime katılan kadınlar ile Demirci Ekolojik Yaşam Çiftliğine gezi  düzenlenmesi, Organik sağlıklı ve Özel Beslenme alışkanlığının artırılması, duyurulması ve kamuoyu oluşturulması için Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde açık alanda Workshop çalışması yapılması hedeflenmektedir” dedi. Buket Uşaklı

Share
566 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ