logo

reklam
02 Şubat 2018

“Beni ıslah edemezsiniz”

Ergenekon Davası’ndan ilk gözaltına alınan muvazzaf asker Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin yargılandığı dönemde mahkemede yaptığı ‘beni ıslah edemezsiniz’ başlıklı savunmanın detaylarını anlattı. O dönemde yaşadıklarını anlatan Çelebi, mahkemedeki, ‘Mustafa Kemal’e ait düşüncelerle suçlanıyorum. Ne mutlu bana. Zulmün hançerlerini üzerime çekecek kadar ona bağlıysam bundan daha mutlu bir şey yok benim için. Dilerim kuvvetli şüphem katlanarak artar. İşte o zaman hayatım daha da anlam kazanacaktır’ sözlerini tekrar ederek, “Orada asıl amaç Atatürkçü anlayışın terör unsuruymuş gibi gösterilmesiydi” dedi.

Ergenekon Davası’nda ilk tutuklanan Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi, yargılandığı dönemde yaptığı ‘beni ıslah edemezsiniz’ başlıklı savunmasıyla yeniden gündem oldu. 18 Eylül 2008 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan ve 33 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Mehmet Ali Çelebi, o dönemde yaşadıklarını anlattı. Kara Pilot Teğmen’in savunmasında Mustafa Kemal’in düşüncelerini savunmaktan dolayı gurur duyduğunu belirten sözleri, çok konuşuldu. Mehmet Ali Çelebi, “Zor dönemlerdi. Ellerimizde kelepçe, kustura kustura, 40 derece sıcakta cezaevi aracına yan koyarak götürdükleri bir dönemdi. Cezaevine döndüğümde orada bir ifade vardı ‘ıslah evi’ diye. O ifadeyi gördükten sonra ıslah olmadım savunmasını yazdım. Suç unsurlarımız Nutuk’tu, Lozan’dı. Orada da söyledik. Bu davalardaki asıl amaç Atatürkçü anlayışın bir terör unsuruymuş gibi gösterilmesiydi. Bizim direnişimizin bununla alakalıdır.  Biz suçlarımızla gurur duyduk. Onlara da bunu mahkemede şöyle ifade ettim: ‘Mustafa Kemal’e ait düşüncelerle suçlanıyorum. Ne mutlu bana. Zulmün hançerlerini üzerime çekecek kadar ona bağlıysam bundan daha mutlu bir şey yok benim için. Dilerim kuvvetli şüphem katlanarak artar. İşte o zaman hayatım daha da anlam kazanacaktır’ şeklinde yüzlerine haykırdım.  41 aylık süreçte bir kez dahi tahliye istemedik. Çünkü bizim vicdanımız rahattı. Bu nedenle sadece milletimize, halkımıza güvenerek yolumuza devam ettik.7 sene önce bu savunmayı yaptığımda zulüm tüm çılgınlığıyla üzerime geliyordu” diye konuştu.

“TERÖRİST OLARAK YARGILANIRKEN TERÖRLE MÜCADELE GÖREVLERİNE GİTTİM”

O dönemde eşi Kader Çelebi ile cezaevinde evlenmek zorunda kaldığını anlatan Mehmet Ali Çelebi, hapishanede olduğu dönemde telefonuna 140 adet terörist numarası yüklendiğini söyledi. Terörist numaralarının başkaları tarafından yüklendiğini 2.5 yıl  sonra ispatlayabilen Çelebi, tahliye edildi. Cezaevinden çıktıktan sonra Güneydoğu’da terörle mücadele aktif olarak görev yaptığını dile getiren Çelebi, “Terörle yargılanırken, terörist olarak yargılanırken terörle mücadele görevlerine gittik. 26 ay Siirt’te, Bingöl’de görevlerimizi icra ettik. Fakat sehveni ispatlamam nedeniyle, onlara göre onlara gol atmam nedeniyle tekrar tutuklandım ve 16.5 yıl ceza verildi. Bu cezayı aldığım savunmamda hakimle tartışmıştım. Suç duyurusunda bulundular. ‘Senin sesin çok çıkıyor’ diye beni uyardıklarında ‘ben askerim benim sesim gür çıkar’ şeklinde cevap vermiştim. Tekrar cezaevine girdim. 8 ay süre sonunda hakikatler gün yüzüne çıktı. Bugün görüyoruz ki 7-8 sene önce söylediklerimiz doğruydu. Biz de aslında şimdiyi değil geleceği yaşadık orada. Haklı çıkacağımızı biliyorduk. En önemli şeyin geleceğe güzel bir soyadı bırakmak olduğunu biliyordum. O nedenle bu tavrı takındım” dedi.

“BENİ TUTUKLAYAN HAKİM VE SAVCILAR TUTUKLANDI YA DA KAÇTI”

Kendisini tutuklayan hakimlerin ve sorgulayan savcıların tutuklandığını ya da kaçtığını anlatan Çelebi, “Beni sorgulayan kişi Zekeriya Öz’dü. İlk gözaltına alındığımda bana ‘FETÖ’ye irtibatınız varmış, ne diyorsunuz’ diye sordular. Ben de ‘hayır Mustafa Kemal’le irtibatım var’ dedim. Bunun doğru olduğunu 2 sene sonra ispatladım. İddianamede Nutuk suç unsuru olarak gösterildi. Biz bunlara karşı duruşumuzu sergiledik. Hapishanenin benden koparabildiğini ne maddi ne de manevi bir şey olmadı. Ama bir çok insan kumpas şehitleri oldu. Onların mücadelesini biz devam ettiriyoruz” dedi.

CHP’DE SİYASET YAPIYOR

Kara Pilot Teğmen Çelebi, 2014 yılında tahliye olmasının ardından CHP’de siyasete başladı. Pilotluğu bırakan Çelebi, CHP’nin kurultayında Parti Meclisi üyesi olmak için yeniden başvurdu. Çelebi, “Kendi isteğimle CHP’de siyasete atıldım. CHP’de Parti Meclisi üyesiyim. Yeniden aday oldum. Bu dava adamlığını siyasette de yaşatmak amacıyla, insanlar benim gibi ellerinde kelepçe ile cezaevlerine gönderilmesinler, özgürlüğünü martılara emanet edip cezaevinde mahkum olmasınlar. Genel Kurmay Başkanından diplomasını almış bir subay terörist olarak yargılanmasın. Sevdiği ile cezaevinde evlenmesin diye bu anlayışı siyasette uygulamayı uygun gördüm.  O dönemler CHP FETÖ’yle mücadelede her zaman yanımızdaydı. Kurultayda bu örgütlü kötülüğe karşı verilecek mücadelede yeniden Parti Meclisi’ne aday oldum” diye konuştu. Nermin Uçtu

Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ