logo

reklam
27 Aralık 2018

Bedriye AKSAKAL yazdı… “KUBİLAY’IN MEŞALESİ SÖNMEYECEK”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Türk Ulusu, cumhuriyetiyle beraber çağdaş uygarlık yolunda yürürken, Cumhuriyetimizi ve Atatürk devrimlerini içine sindiremeyenler  23 Aralık 1930  yılında, tam bundan seksen sekiz  yıl önce , Menemen’de sabahın erken saatlerinde belediye meydanında tekbir getirerek silahlı altı kişi gezinmeye başlıyor. Onların gezinmesiyle 23 Aralık 1930 sabahı Menemen karanlık bir güne adım attı.

Esrarkeş yobazlar

Manisa’da Nakşibendi tarikatını yaymak isteyen Laz İbrahim’in yönlendirdiği dördünün adı Mehmet, ikisinin adı da Hasan, altı yobaz  “Biz şeriat ordusuyuz” diyerek Müftü camisine giriyorlar.Ele başları Derviş Mehmet halka şu konuşmayı yapar:

“Ankara hükümetini düşürüp, ikinci Abdülhamit’in oğlu Selim’i halifeliğe getireceğiz..

Daha sonra sabah namazı kılındı, camiden aldıkları yeşil sancağı yola diktiler.  Silah zoruyla adam toplamaya başlanıldı. Katılmak istemeyenlere de: “ 70 bin kişilik halife Ordusu Menemen’i çevirdi”diye bağırıyorlardı.

Bize kurşun işlemez

Hükümet Konağına doğru yürüyüşe geçen grup, tekbir getirerek sancağın etrafında dönmeye başladılar.

şapka giyen kafirdir. Yakında yine şeriata dönülecektir. Bize kurşun işlemez.”  diyerek isyan başlatmak istediler. Olaylar ilçedeki askeri birliğe duyurulur. Alay komutanı yedek subay öğretmen Kubilay, hareketi bastırmak için bir manga askerle geldi. Ve tek başına isyancıların karşısına dikildi.

Türkiye Cumhuriyeti adına durunuz ve dağılınız.” diyerek emreder. İşte o an kalabalıktan Kubilay’a  ateş edilir,  Kubilay yaralanıp, düşer. Askerler hemen yobazlara ateş açtı. Fakat tüfeklerinde öldürücü etkisi bulunmayan manevra fişekleri vardır. Bu yüzden irticalara tesir etmedi. O altı adam tekrar “Bize kurşun işlemez” diye nara atmayı sürdürürler.

Bağ bıçağıyla  kestiler

Derviş ve arkadaşları yaralanan Kubilay’ın başına gelirler. Gözü dönmüş Derviş Mehmet testere ağızlı bağ bıçağını çıkarıp, Kubilay’ı caminin avlusunda ensesinden tutup başını keser. Daha sonra Kubilay’ın başını, sancağın direğine iple bağlarlar. Ardından da kin ve nefretten zalimleşen bu acımasız zalimler, kesik baştan akan kanı da içmeye başladılar.

Kalabalık sokaklarda yürüyüşlerini sürdürerek:

“Ya eheyyül müslimin, Halife hudutta bekliyor, kalkınız, Müslümanlığı kurtaralım.  diyerek bağırırlar.

Silah seslerini duyan bekçi Hasan olay yerine koştuğu  o da şehit düşer. Ardından yardıma koşan bekçi Şevki’de açılan ateş sonucu şehit düşer.

Askeri birlik geliyor

Askeri birlik gelerek kalabalığa ateş açar. İsyancılar tekrar: “bize kurşun işlemez.” diye bağırır.

Askeri birliğin ateş etme sonucu bazı yobazlar yere serilir. Bazıları da kaçar. İsyancıların tümü kısa süre içerisinde yakalanır. Sıkı yönetim ilan edilir. Korgeneral Mustafa Muğlalı başkanlığında bir askeri mahkeme kurulur. Menemen’de toplu isyan yaşanmadı. Halkın büyük bir çoğunluğu isyana katılmadı. Katılanlar dışarıdan gelenlerdir.  Olaya katılanlar Menemen’de yargılanır. 18 gün süren yargılama sonucunda 28 kişi idam edildi.

Atatürk , 27 Aralık 1930’ da genelkurmay Başkanı Fevzi akmak Paşaya başsağlığı mesajı gönderdi.

Atatürk bu olaydan sonra 26 ocak 1931 günü Ankara’dan özel trenle İzmir’e doğru yola çıktı.

Başbakan İsmet Paşa, TBMM’nin 1 Ocak 1931 tarihli oturumunda :

“Yüzlerce yıldan bu yana dini siyasete alet eden bütün hareketlerin bir tekrarı. Bu zavallılar laikliğe karşı gelerek şeriat istemekteydiler.” diyerek konuşmasını noktalar.

Bu olayın ardından Menemen’de devrim şehitleri için anıt yapıldı. Anıtın üzerinde şunlar yazılıdır:

“İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.”

Share
72 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “TÜRKÜ BAHÇESİ”

  23 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Türkülerin içindeyim, bir yanımda ağıtlar, analar ağlayarak ağıt yakıyorlar.  Diğer yanımda umut, Aşık Veysel ne diyor: Türk’üz, türkü çağırırız Kalem vermemişler elime Diyeceklerimi türkülerde demişim.” Bu gece ben de “diyeceklerimi türkülerle” diyorum. Sıcacık soba üzerinde demlenen çayı içerken, bir yandan da türkü bahçesinde dolaşıyorum. Durağım Erzurum. Ne çok severim Erzurum’un şu türküsünü: “ Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi./ Altı çamur, üstü yağmur yine gönlüm ho...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “RİZE”

  22 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                  Rize İli, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Batısında Trabzon, güneyde Bayburt-Erzurum, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, Güneyinde Erzurum illeri yer alır. İlin sınırları içinde yer alan dağlar, sahilden itibaren yükselir. 80 km uzunluğunda olan kıyı şeridinde… Karadeniz’e akan akarsuların çokluğuyla engebeli bir araziye sahiptir. Yüksek dağlık alanlarda granit, andezit ve bazalt kütleleri her yerde görülmektedir. Yörede az da olsa alüvyonlara rastla...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “ZÜBEYDE HANIM’IN ANISINA”

  20 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Sizlere bir ulusun kaderini değiştiren eşsiz lider ve tüm dünyanın hayranlık duyduğu yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anası olan Zübeyde hanımdan bahsetmek istiyorum. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lankaza’da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Aslen Konya Karamandan Selanik’e göç eden Yörük Türkmenlerindendir. Zübeyde Hanım oldukça zeki bir kadındı. Dönemindeki pe...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Pera palas zamanın ünlü otellerinden dir. Ünlü isimlerden Greta GARBO Şuh kahkahalarını dört bir yana savururken aslında, ülkenin içinde bulunduğu hazin durumu anlatmaya çalışıyordu. İşgal kuvvetleri İstanbul a yerleşmiş , küstah ve mağrur konumda ,  ülkemin insanlarını  aşağılıyor ve , artık bizim sözümüz geçer ve bizim emrimiz altındasınız edaları içine girmişlerdi . İşte böyle bir günde İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington , pera palas ta içkisini yudumluyor ve kadehini KOSTANTİNİYE şere...