logo

reklam
27 Aralık 2018

Bedriye AKSAKAL yazdı… “KUBİLAY’IN MEŞALESİ SÖNMEYECEK”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Türk Ulusu, cumhuriyetiyle beraber çağdaş uygarlık yolunda yürürken, Cumhuriyetimizi ve Atatürk devrimlerini içine sindiremeyenler  23 Aralık 1930  yılında, tam bundan seksen sekiz  yıl önce , Menemen’de sabahın erken saatlerinde belediye meydanında tekbir getirerek silahlı altı kişi gezinmeye başlıyor. Onların gezinmesiyle 23 Aralık 1930 sabahı Menemen karanlık bir güne adım attı.

Esrarkeş yobazlar

Manisa’da Nakşibendi tarikatını yaymak isteyen Laz İbrahim’in yönlendirdiği dördünün adı Mehmet, ikisinin adı da Hasan, altı yobaz  “Biz şeriat ordusuyuz” diyerek Müftü camisine giriyorlar.Ele başları Derviş Mehmet halka şu konuşmayı yapar:

“Ankara hükümetini düşürüp, ikinci Abdülhamit’in oğlu Selim’i halifeliğe getireceğiz..

Daha sonra sabah namazı kılındı, camiden aldıkları yeşil sancağı yola diktiler.  Silah zoruyla adam toplamaya başlanıldı. Katılmak istemeyenlere de: “ 70 bin kişilik halife Ordusu Menemen’i çevirdi”diye bağırıyorlardı.

Bize kurşun işlemez

Hükümet Konağına doğru yürüyüşe geçen grup, tekbir getirerek sancağın etrafında dönmeye başladılar.

şapka giyen kafirdir. Yakında yine şeriata dönülecektir. Bize kurşun işlemez.”  diyerek isyan başlatmak istediler. Olaylar ilçedeki askeri birliğe duyurulur. Alay komutanı yedek subay öğretmen Kubilay, hareketi bastırmak için bir manga askerle geldi. Ve tek başına isyancıların karşısına dikildi.

Türkiye Cumhuriyeti adına durunuz ve dağılınız.” diyerek emreder. İşte o an kalabalıktan Kubilay’a  ateş edilir,  Kubilay yaralanıp, düşer. Askerler hemen yobazlara ateş açtı. Fakat tüfeklerinde öldürücü etkisi bulunmayan manevra fişekleri vardır. Bu yüzden irticalara tesir etmedi. O altı adam tekrar “Bize kurşun işlemez” diye nara atmayı sürdürürler.

Bağ bıçağıyla  kestiler

Derviş ve arkadaşları yaralanan Kubilay’ın başına gelirler. Gözü dönmüş Derviş Mehmet testere ağızlı bağ bıçağını çıkarıp, Kubilay’ı caminin avlusunda ensesinden tutup başını keser. Daha sonra Kubilay’ın başını, sancağın direğine iple bağlarlar. Ardından da kin ve nefretten zalimleşen bu acımasız zalimler, kesik baştan akan kanı da içmeye başladılar.

Kalabalık sokaklarda yürüyüşlerini sürdürerek:

“Ya eheyyül müslimin, Halife hudutta bekliyor, kalkınız, Müslümanlığı kurtaralım.  diyerek bağırırlar.

Silah seslerini duyan bekçi Hasan olay yerine koştuğu  o da şehit düşer. Ardından yardıma koşan bekçi Şevki’de açılan ateş sonucu şehit düşer.

Askeri birlik geliyor

Askeri birlik gelerek kalabalığa ateş açar. İsyancılar tekrar: “bize kurşun işlemez.” diye bağırır.

Askeri birliğin ateş etme sonucu bazı yobazlar yere serilir. Bazıları da kaçar. İsyancıların tümü kısa süre içerisinde yakalanır. Sıkı yönetim ilan edilir. Korgeneral Mustafa Muğlalı başkanlığında bir askeri mahkeme kurulur. Menemen’de toplu isyan yaşanmadı. Halkın büyük bir çoğunluğu isyana katılmadı. Katılanlar dışarıdan gelenlerdir.  Olaya katılanlar Menemen’de yargılanır. 18 gün süren yargılama sonucunda 28 kişi idam edildi.

Atatürk , 27 Aralık 1930’ da genelkurmay Başkanı Fevzi akmak Paşaya başsağlığı mesajı gönderdi.

Atatürk bu olaydan sonra 26 ocak 1931 günü Ankara’dan özel trenle İzmir’e doğru yola çıktı.

Başbakan İsmet Paşa, TBMM’nin 1 Ocak 1931 tarihli oturumunda :

“Yüzlerce yıldan bu yana dini siyasete alet eden bütün hareketlerin bir tekrarı. Bu zavallılar laikliğe karşı gelerek şeriat istemekteydiler.” diyerek konuşmasını noktalar.

Bu olayın ardından Menemen’de devrim şehitleri için anıt yapıldı. Anıtın üzerinde şunlar yazılıdır:

“İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.”

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “+1 FARKLA BİZ AYNIYIZ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Siz değerli okurlarım merhaba, bugün sizlere önemli bir farkındalık günü olan 21 Mart Down Sendromlularla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. 21 Martta yurdumuzun birçok yerinde yapılan etkinliklerde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve ön yargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitim önemine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Peki nedir bu down sendromu? Birleşmiş Milletlerin 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü ol...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE KODA SERÜVENİ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Kırmızı gülün alı var Hergün yeri var Bugün benim efkarım var Ah bu gönül arzu eder seni Dağlar dağlar viran dağlar Yüzüm güler kalbim ağlar Mayadağ’dan kalkan kazlar Al duvaklı beyaz kızlar Vardar ovası Vardar ovası Kazanamadım sıla parası Üç ayrı Rumeli türküsünün potpurisi ile yazıma başlıyorum. Ancak şaşırmışlık ve hayretler içerisinde yazıyorum. Sizce moda bu mu? Yoksa dilim varmıyor saçını başını yolan bir toplum mu? Bu işin buraya varaca...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “HAFSA SULTAN”

  22 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                Renklerin solgun olduğu mevsim. Yazdan kalma bir gün. Spil’in dorukları gizemli bir hareketlilik içinde. Bulutlar rüzgarla dost. Bugün Hafsa Sultan’ı araştırmak için yollara düşüyorum. Sultan yedi düveli tutsak edip de bir çıbana tutsak düşen, yavuz Sultan Selim’in karısı, kanuni’nin de annesi. Spil göğe uzanan başıyla Hafsa Sultan’a barınak olmuş. Doğa baharda renk değiştirirken, kentin yaşamında bir bayram kültürü olmuş. Mesir Bayramı, Sultan  Camii, Hafsa Ana’yla tümleşmi...
 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...