logo

reklam

Bedriye AKSAKAL yazdı… “DOSTLAR”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Bir taraftan bilgisayarla dostluğumu sürdürürken, diğer taraftan en yakın dostlarım yine kitaplarım oldu.

Sevgili Şükran, uzun bir süredir polisiye ve macera  romanı okumamıştım. Ağırlıklı olarak okuduklarımın tümü yakın tarihimizle ilgili ve birde tat bırakan romanlardı.

“Leyleklerin Uçuşu “ adlı serüvenlerle dolu kitabı okuyunca gençliğime bir kez daha yol aldım. Başımda kavak yelleri estiği dönemlerde, ne çok macera ve polisiye kitapları okumuştum. Özellikle Mayk Kambırları. O kitapları okuyarak,belki  de “okuma göçebesi” oldum.

Arkadaşım, herkesin senin gibi kitap kurdu olmasını isterim. Okuma göçebesi olan kişi elindeki kitaplarıyla akıl almaz yerlere göç ederken, nice yaşanmış olaylara da tanık oluyor. Börtü böcekle dostluklarını perçinleştiriyor. Damağında tat bırakan öykü ve romanların içersine ise insan, sevda masalı yaşıyor… Senin kitaplarından da öyle tatlar aldım ki.

Her tür kitabı okumak kişinin düşüncelerine düşünce ularken,  insanda düşün ırmağında da yol alıyor.

Şükran, bu arada okuduğum kitaplardan birisi de  Durali Yılmaz’ın yapıtı olan, “Şeyh Bedrettin- İsyancı Bir Sufinin Darağacı Yolculuğu.”

Muzaffer Uyguner’in kitap ile ilgili düşünceleri şöyle: “Durali Yılmaz, olayları bilimsel bir açıdan ele almış ise de, onları romanın özellikleri ile kurgulamış ve bir gerçek olayın romanını yazmıştır… Şeyh Bedrettin’in kişiliğini de çok yönlü olarak bize tanıtmıştır…”

Bedrettin’i önce Nazım Hikmet’in Şeyh Bedrettin destanıyla tanıdım. Daha sonra Bedrettin’in Varidat’ını, Vecihi Timur’un yazdıklarıyla, daha sonra da Radi Fiş’in yazmış olduğu Bence Halimce Bedreddinem kitabını okuyarak Şeyh Bedrettin hakkında bilgi edindim.

Kadın- at- silah dışında her şey ortak diyen, “Letaif’ül- işarat”ın ilk sayfasında ise:”Hikmetin gerektirdiği üzere insanı mükemmel kılan ve kendi aynası yapan Tanrı’ya hamdederiz..”diyerek yazmış olduğu diğer kitaplarıında  ,”kadıların davalar karşısındaki bütün zorluklarını giderecek, insanların adaletsiz bir ceza ile karşılaşmalarını önlemek isteyen, Şeyh Bedrettin Simav doğumlu.1410 yılında kazasker, 1413 yılında İznik’e sürgün gönderildi. Sürgün gönderilmesinin nedeni ise Osmanlı da kardeş kavgasında Musa Çelebi’yi tutmasından dolayıdır. Musa Çelebi şehit düştüğünde, Mehmet Çelebi, onu İznik’e sürgün yolladı.

Ahmet Özdemir’in deyişiyle:

“İznik’ten aldıkları aydınlığı Anadolu’nun çeşitli yörelerine taşıyan Torlak Kemal’den, Börklüce Mustafa’ya kadar nice derviş, birer halk kahramanı olarak romanda yer almıştır.

Sevgili Şükran,bu kitabı okurken, iki yüzlülüğün insanımızı nelere sürüklediğini görüyor. Yazımı noktalarken, tüm dostlara selamlar.

Share
80 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Merhaba sevgili okurlarım. Daha ramazan ayına elveda diyeli bir yıl oldu ama dün gibidir aklımda. Allah’a binlerce şükürler olsun ki yine baharın gelişi ile doğanın uyanmasına tanık olduğumuz bugünlerde hoş geldin ya şehri Ramazan. İnsanın ruhuna huzur veren doğadaki uyanan onlarca çiçeğin kokusuna ve tüm güzelliklerine eklenen Ramazan ayının huzur veren kokusu. İnsanın nefsini terbiye etmek, aç olanın halini anlamak, bizlere yüce yaradan Allah tarafından sunulmuş olan nimetlere şükretmek ve en ö...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Gün be gün yaşanan o hatırayı Unutup bir yana atmak olmaz ki Gönül yarasına yoksa ilacım Talihe boş yere çatmak olmaz ki Ölsem de kurtulmam ben bu acıdan Aşkın ateşinin içinde yanan Sensin beni halden hallere koyan. Tanrı’ya gücenip küsmek olmaz ki Beste: Avni Anıl Güfte: İlkan San Makam: Hicaz Güne böyle başlamayı uygun buldum. Doğrusu pek huzurlu ve rahat olduğum söylenemez. Moda tasarımcısı olmama rağmen bin işin içinde çıkamıyorum. Toplum ne yapıyor bilemem. Bahar geldi de neredeyse...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “KISSADAN HİSSE…”

  10 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            O kadar yoğun bir zamandayım ki  , toplantıya yetişeceğim atladım bir taksiye. Muhabbetli bir arkadaş o anlatıyor ben dinliyorum. Tam iş yerinin önüne geldik. Ankara bakanlıklar.  Taksi parası 9.75 tl tuttu. Ben 10n tl verdim. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya , taksici üstünü arıyormuş gibi yapar , siz de para üstünü alabilmek içöin bir ayak dışarıda , inmemek için debelenirsiniz. Tam bu sırada  şoför para üstü varmı diye aranmaya başlar. --üstü kalsın kardeşim dedim. Döndü bana baktı  …va...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ”

  05 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Değerli okurlarım; bugün sizlere günümüzde teknolojideki baş döndüren gelişmelerin beraberinde getirdiği sanayileşmenin artması ile birlikte üretimin en önemli faktörü olan çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bu kavram? İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturur. İş kazaları ülkemizde çalışma hayatını ve sosyal gü...