logo

reklam

Bedriye AKSAKAL yazdı… “ÇOCUK YAŞTA KADIN OLMUŞLAR”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Bizim kadınlarımızı yazmak istiyorum. Şairimizin dediği gibi:“Anamız, avradımız ve yarimiz olan kadınlarımızı”

Yazacağım kadının adı Süheyla-Ayşe- Emine- Zeynep… olabilir. Başka bir isimde olabilir. Önemli olan kadın olması.Yaşam öykülerinde “acıyı bal eylemeleri” o kadar çok ki.

Hastane de tanıdım bu kadınlarımızı, üç yıl önce. Bir ay boyunca ben hastamın başındayken, onlar hasta yataklarında yatıyorlardı.  Zaman geçtikçe söyleşilerimiz odalarımızda bahçede sürmüştü. Kadın olarak sorunlarını sordukça, yaşam  öykülerini bir bir anlatmışlardı. Onlar anlattıkça ben de not ederken, durmaksızın ‘of’lar yüreğimden kopup dudaklarımdan döküldü.

O güzel insanlara yaşamınızı yazacağım dediğimde, şimdi yazma daha sonra yaz; ama ismimizi yazma, dediler.Yine yüreklerinde bir korku vardı.

İlk anlatacağım kadınımız, Siirt’in  bir köyünden Manisa’ya gelmişler. Adı S……  neler anlatmadı ki:

“12 yaşında bir çocuğum. 13 yaşında evlendim. Aybaşı olmadan, hamile kaldım. Çocuğumu bırakıp bırakıp oyun oynamaya gittim. Eve geldikçe kocamdan, kaynanamdan durmadan dayak yedim. Bu dayak yeme 20 yıl sürdü.  Sekiz çocuk doğurdum.  İlk çocuğum olduğunda 14 yaşındaydım. Tarlaya gitmiştim. Çocuğumu bir ağacın altına bırakmıştım. Akşamüzeri eve geldiğimde kaynanam çocuk nerde? dedi. Çocuğu unuttuğumu söyleyince çok fena dayak yedim. Kocam çocuğu alıp eve geldi.  Sekiz çocuğum oldu.Çok hastalandım. Hiç doktora götürmediler. “Oğlum 20 yaşına geldiğinde kocamdan boşandım.”  derken başlıyor ağlamaya. Bir oğlu hapiste yatarken, kendisi de göğsünden rahatsızlanmış. Akşamları hastanede zaman geçmek bilmiyor. Kafeye gidiyordum. Bir gün S……,”hadi aşağıya inip kafede bir çay içelim,” dediğimde ömrümde hiç yalnız dışarıya çıkmadım ki, dedi.Sonra: “utanırım” dedi. Ona: “kendine güveneceksin, hadi bakalım kafeye gidelim,”dediğimde aşağıya inmiştik. Daha sonraki günlerde kendisi tek başına inmeye başladı.

Diğer kadınımızın adı Ke…. ‘dı. Allah öyle yetenek vermiş ki anında sana her konuda mani söylüyor.  O da çok dertliydi.

K….. 15 yaşındayken kızını doğurmuş. Manisa’nın Yunt Dağlarında bir köyde oturuyorlarmış. Kocası da 16 yaşındaymış evlendiğinde.  Üç çocukları olmuş. Üç çocuktan sonra kocası askere gitmiş. Kayınvalidesi sizlere bakamam diyerek, çocuklarla evden atmış K…..’ı.  Üç çocuğunla birlikte annesinim evine gitmiş.  Dörtbuçuk aylıkken üçüncü çocuğu ölmüş.  Üşüttüm çok hastalandım o gün bugün oksijen veriyorlar bana, derken doktorunu  görünce  aşağıda yazdığım manileri söylemişti:

Hastanenin yapıları

Mavi boyalı kapıları

Yavrularımı çok özledim

Burnumda tütüyor kokuları.

Selvinin dalındayım

Hastanenin yolundayım

Annem beni ararsa

Doktorların elindeyim.

Bahçede iğde ağacı

Sevda zehirden de acı

Doktorlar bulamadı

Bu derdime ilacı.

Karga uçtu çatıdan

Hemşire geldi kapıdan

Parfümleri sürünmüş

Bayıldım ben kokudan.

K ‘nin söylediği maniler  bu gün defterimin sayfaları içinde. İleride yine K’den bahsederken o manileri, bir gün sizlerle paylaşırım kanımca.

Bahsedeciğim üçüncü kadınımızın adı:Ayşe  O da 14 yaşında evlenmiş. 17 yaşında ilk çocuğunu, 20 yaşında üçüncü çocuğunu doğurmuş. 37 yaşında da dul kalmış. Neden evlenmedin tekrar dediğimde gülerek:

“Gül üstüne gül koklamam” demişti. Annesi Türk, babası Kürtmüş. Biz birbirimizle et tırnak olduk nasıl bizi ayırırlar dediğinde de ülkenin sorunlarını onunla  uzun uzun konuşmuştuk.

Hastane de kaldığımız o bir ay boyunca bulunduğumuz kattaki kadınlarımızla hep konuştum. Kimi ihanete uğramış, kiminin oğlu, kocası kader kurbanı içerdeymiş. Onlar birgün 8 Mart’ı hiç duydunuz mu dediğimde yüzüme öyle sevecen bakışları vardı ki. Kadın Gününü bilmeyen on binlerce kadınımız acıları bal eylerken, onlara benden selam olsun 8 Mart’a…

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Merhaba sevgili okurlarım. Daha ramazan ayına elveda diyeli bir yıl oldu ama dün gibidir aklımda. Allah’a binlerce şükürler olsun ki yine baharın gelişi ile doğanın uyanmasına tanık olduğumuz bugünlerde hoş geldin ya şehri Ramazan. İnsanın ruhuna huzur veren doğadaki uyanan onlarca çiçeğin kokusuna ve tüm güzelliklerine eklenen Ramazan ayının huzur veren kokusu. İnsanın nefsini terbiye etmek, aç olanın halini anlamak, bizlere yüce yaradan Allah tarafından sunulmuş olan nimetlere şükretmek ve en ö...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Gün be gün yaşanan o hatırayı Unutup bir yana atmak olmaz ki Gönül yarasına yoksa ilacım Talihe boş yere çatmak olmaz ki Ölsem de kurtulmam ben bu acıdan Aşkın ateşinin içinde yanan Sensin beni halden hallere koyan. Tanrı’ya gücenip küsmek olmaz ki Beste: Avni Anıl Güfte: İlkan San Makam: Hicaz Güne böyle başlamayı uygun buldum. Doğrusu pek huzurlu ve rahat olduğum söylenemez. Moda tasarımcısı olmama rağmen bin işin içinde çıkamıyorum. Toplum ne yapıyor bilemem. Bahar geldi de neredeyse...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “KISSADAN HİSSE…”

  10 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            O kadar yoğun bir zamandayım ki  , toplantıya yetişeceğim atladım bir taksiye. Muhabbetli bir arkadaş o anlatıyor ben dinliyorum. Tam iş yerinin önüne geldik. Ankara bakanlıklar.  Taksi parası 9.75 tl tuttu. Ben 10n tl verdim. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya , taksici üstünü arıyormuş gibi yapar , siz de para üstünü alabilmek içöin bir ayak dışarıda , inmemek için debelenirsiniz. Tam bu sırada  şoför para üstü varmı diye aranmaya başlar. --üstü kalsın kardeşim dedim. Döndü bana baktı  …va...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ”

  05 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Değerli okurlarım; bugün sizlere günümüzde teknolojideki baş döndüren gelişmelerin beraberinde getirdiği sanayileşmenin artması ile birlikte üretimin en önemli faktörü olan çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bu kavram? İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturur. İş kazaları ülkemizde çalışma hayatını ve sosyal gü...