logo

reklam
27 Nisan 2018

“Bebek ölümü umut ölümüdür”

İl Sağlık Müdürlüğü’nün anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik olarak gerçekleştirdiği ‘Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı’nda konuşan Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Leyla Arıcı, “Dünyada her gün yaklaşık 830 tane annemizi gebelik ve doğuma bağlı olarak kaybediyoruz. Bebek ölümü umut ölümüdür” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik olarak Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı düzenlendi. Anemon Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elif Güler Kazancı, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Leyla Arıcı, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, öğretim üyeleri, kadın doğum uzmanları ve ebeler katıldı.

Anne ve bebek ölümlerinde Manisa’nın Türkiye ortalamasının birkaç puan üstünde olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, bu oranı sıfıra düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Yemenici, suda doğumla ilgili çok güzel faaliyetlerin olduğuna dikkat çekerek, “Diğer hastanelerimizde de bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Kadınları normal doğuma özendirmeyi, farkındalık yapmayı amaçlıyoruz” dedi. Çalıştayda Akhisar’da bir hastanede açılan suda doğum ünitesinde yaklaşık 10 kadının doğum yaptığı belirtildi.

“HER ÖLÜM HÜZÜN VERİR”

Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Leyla Arıcı, dünyada doğurganlık çağındaki kadınların en yaygın ölüm nedeninin gebelik, doğum ve lohusalık sürelerinde meydana gelen komplikasyonlardan kaynaklandığını ifade etti. Bu ölümlerinde yaklaşık 3’te 2’sinin önlenebilir nedenlerle meydana geldiğini vurgulayan Arıcı, “Dünyada her gün yaklaşık 830 tane annemizi gebelik ve doğuma bağlı olarak kaybediyoruz. Her ölüm hüzün verir, bebek ölümü de hüzün verir. Anne ve bebek ölümleri hüzün verir. Bebek ölümü umut ölümüdür” şeklinde konuştu.

“ÖLÜMLER SAYILARDAN İBARET BİR GÖSTERGE DEĞİL”

Sağlık Bakanlığı olarak anne ve bebek ölümlerini çok önemsediklerini belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elif Güler Kazancı, anne ve bebeğin bir bütün olduğunu belirterek, “Annesiz bir bebeğin ve 9 ay karnında taşıdığı bir canı kucağına alamayan annenin böyle bir anı yaşaması gerçekten hepimizi çok üzmekte. Anne bebek ölümleri sayılardan ibaret bir gösterge değil. O yüzden toplumsal açıdan hem bebek hem de annelerimiz için bu konuda hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Türkiye genelinde 28 haftanın üstünde bebek ölüm oranının binde 7.3, anne ölüm oranının da yüz binde 14.4 olduğunu açıklayan Kazancı, Manisa’da ise 2017 yılında anne ölüm oranının yüz binde 15.64 olduğunu belirterek, ülke genelinde anne ölüm nedenlerinde kalp rahatsızlarının ve kanamanın ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

“SEZERYAN ORANINI DÜŞÜRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Kazancı, Türkiye genelinde sezeryan doğum oranının 2017 yılı verilerine göre yüzde 55’lerde olduğunu ifade ederek, “Özellikle anne dostu hastanelerin oluşturulması, annelerin doğum öncesi ve sonrası bilgilendirilmesi, kadın doğum uzmanlarının eğitilmesiyle sezeryan oranını düşürmeyi amaçlıyoruz. Anne doğum yaparken eşinin ya da bir yakınının eşlik etmesi çok önemli. Yeni düzenlenen alanlarda mahremiyet var. Normal doğumların artmasını ümit ediyoruz. Anne ve bebeğin ilk 5 dakika içindeki ten teması anne sütünü artıran, kanamayı engelleyen bir durumdur. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlenerek alerjik hastalıklardan korunuyor. O yüzden en sağlıklısı en doğal olanıdır” dedi.

Normal doğum için devlet hastanelerinde suda doğum ünitelerinin kurulmaya başladığını belirten Kazancı, suda doğumu yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ifade etti. Kazancı, son olarak “Suda doğum ünitelerinin geliştirilmesi ve normal doğumu teşvik eğitimleriyle normal doğuma yönlendirmeye çalışıyoruz. Suda doğum özellikle kasları rahatlaması, orada müzik terapinin de uygulanması stresi, anksiyeteyi, gerginliği azaltarak doğumun kolaylaşmasını sağlıyor. Devlet hastaneleri içinde Manisa Akhisar’da, İzmir’de, Ankara’da ve Bursa’da var. Doğum sürecinin daha rahat geçirilmesi için suda doğumu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Buket Uşaklı

Share
684 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ