logo

reklam
03 Mayıs 2018

Astım Günü’nde eğlenerek öğrendiler

MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde Dünya Astım Günü nedeniyle ‘Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz’ temalı toplantı düzenledi. Toplantı kapsamında hastalar ve doktorlar birlikte pasta kesti ve bilgi yarışması şeklinde gerçekleştirildi.

Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde, ‘Hasta Eğitim Toplantısı’ düzenlendi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte, hem toplum ve sağlık çalışanları, hem de astım hastalarına yönelik olarak eğitim verilerek astım hastalığı konusunda farkındalık oluşturulmak amaçlandı. ‘Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz’ temalı toplantıda birlikte pasta keserek Dünya Astım Günü’nü kutlayan hastalar ve doktorlar, gerçekleştirilen sunumda yapılan bilgi yarışması etkinliğiyle, eğlenerek öğrendiler.

Dünya Astım Günü kapsamında, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde gerçekleştirilen ‘Hasta Eğitim Toplantısı’nda, astım hastalığının belirtileri, ne sıklıkta görüldüğü, tedavisi, astım hastalarının nasıl yaşamaları gerektiği, sporun astım hastalığına faydaları ve astım hastalarının beslenmeleri konuları anlatıldı. Toplantıda konuşan MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Arzu Yorgancıoğlu, “Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden müzmin bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir” diye konuştu.  Yorgancıoğlu, astım hastalığının tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı, hışıltı, ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade etti.

“ASTIM KONTROL ALTINA ALINABİLİR”

Dünya’da yaklaşık 300 milyon astımlı hastanın olduğunu belirten Yorgancıoğlu, Türkiye’de ise her 13 yetişkinden ve her 8 çocuktan birinin astım hastası olduğuna dikkat çekti. Astımın görülme sıklığının yıllar içerisinde giderek artış kaydettiğini dile getiren Yorgancıoğlu, “Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır” şeklinde konuştu. Yorgancıoğlu, uygun ilaç tedavileriyle astımlıların günlük yaşamlarına hastalıkları ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebildiklerinin altını çizerek, tedavide özellikle cihazların kullanım şekillerinin hastalara doğru şekilde anlatılması gerektiğini vurguladı.

Astım hastalığının spor yapmaya engel teşkil etmediğini ifade eden Yorgancıoğlu, “Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler.  Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir” dedi. Yorgancıoğlu, astımlı hastaların beslenmelerinde uygulamaları gereken özel bir diyet programı olmadığını belirterek, “Obezitesi olan astımlı hastalarda doktor gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve yüzde 35’inin obez olduğu bildirilmiştir. Sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” diye konuştu.

Yorgancıoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ettiklerini dile getirdi. Sare Kurtulan

 

Share
568 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ