logo

reklam
09 Ekim 2017

“Anayasa suçu işleniyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları düzenlediği basın toplantısıyla müftülere nikah verme yetkisi veren kanun tasarısının alt komisyondan geçmesini sert bir dille eleştirdi. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının meclisten geçmesinin laik ve hukuk devletinin ortadan kalkması demek olduğunu belirten CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut, söz konusu tasarıyla anayasa suçu işlendiğine dikkat çekti.

Buket Uşaklı – CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının alt komisyondan geçmesi üzerine açıklama yaptı. Karabulut, “Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilememesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmiştir. Söz konusu tasarının kabulüyle anayasa suçu işlenmektedir. Cumhuriyet kuruluşunun harcında hukuk vardır. Kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları Cumhuriyetle teminat altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDEKİ KUTUPLAŞMA DAHA DA ARTACAKTIR”

Resmi nikahın yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatı olduğunun altını çizen Karabulut, “Ülkemize getirilmek istenen İslam devleti olma dayatmasına karşı kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda, nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır” dedi.

“İKTİDAR ÜLKEDEKİ OLUMSUZLUKLARI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR”

Tasarının meclisten geçmesinin laik ve hukuk devletinin ortadan kalkması demek olduğunu savunan Karabulut, “Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Hem ekonomik hem de dış politikada yaratılan olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır” şeklinde konuştu.

“YASA TASARISI KABUL EDİLEMEZ”

Karabulut, Türkiye’nin geleceği için, işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekerek, “Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Karabulut, konuşmasını “Bizler Cumhuriyet Halk Parti’li kadınlar, sonuna kadar Atatürk’e, cumhuriyete demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek” ifadeleriyle sonlandırdı.

Share
352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ