logo

reklam
15 Mayıs 2018

Altındağ, Çiftçiler Günü’nde çiftçilerin sorunlarını dinledi

Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ ve yönetimi, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, Sancaklıbozköy Mahallesi çiftçilerini ziyaret ettiler. Çiftçiler ve Altındağ, mazot ve gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “beli bükülen” küçük çiftçiler için devletten yardım istediler.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında, Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ ve yönetimi, Şehzadeler ilçesi Sancaklıbozköy Mahallesi’ndeki tarlaları ve çiftçileri ziyarette bulundular. Çiftçiler Günü’nde çiftçilerle bir araya gelerek, onların sorunlarını dinleyen Başkan Altındağ, “Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla arazide vatandaşımızın yanında olmak ve onların gününü kutlamak istedik” diye konuştu. Çiftçiler ise, sürekli artış kaydeden mazot ve gübre fiyatlarının küçük çiftçileri adeta bitirdiğinin altını çizdiler. Çiftçi Hamza Semiz, “Fiyatlar çiftçilerimizin belini büküyor. Ufak çiftçi bitti, işler hep zenginlere kaldı” şeklinde konuştu. 77 yaşında tarlada çalışan Emine Özkılınççı ise, mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çiftçilerin maliyetlerini karşılayamadıklarına dikkat çekti. Başkan Altındağ ve yönetimi, ziyarette bulundukları tarlalarda çiftçilere şapka hediye ederken, meyve suyu ve kek ikramında bulundular.

Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle, Sancaklıbozköy’de çiftçilerimizin bahçelerinde bulunmaktayız” dedi. Bahçelerdeki kiraz ağaçlarına dikkat çeken Altındağ, “Bu kirazlarımız, buradan tüm Dünya’ya ihraç ediliyor. Manisa’mızın adı, tarım sayesinde global çapta duyuluyor” diye konuştu. “Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla arazide vatandaşımızın yanında olmak ve onların gününü kutlamak istedik. Vatandaşlarımız çalışıyor ve bu sayede mahsullerimiz de gayet güzel oluyor” şeklinde konuşan Başkan Altındağ, kiraz fiyatlarının düşük olmasına rağmen, özellikle dolu yağışlarının ağaçlara zarar vermemesi nedeniyle çiftçilerin bir nebze de olsa mutlu olduklarını belirtti.

TARLALARDA ÇALIŞIP, 126 MİLYONU DOYURUYORLAR

“Çiftçilerimizin her daim yanlarında olduğumuzu onlara bizzat söylemek, göstermek ve hissettirmek adına çiftçilerimizin tarlalarına kadar geldik” diye konuşan Altındağ, çiftçilerin her türlü sıkıntılarında ve sorunlarında, Manisa Ziraat Odası’na gelebileceklerinin altını çizdi. Genç, yaşlı ayırt etmeksizin her yaştan çiftçinin sıcak gibi zorlu hava şartlarında tarlalarda çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altındağ, “En yaşlı ninemiz de en gencimiz de bu sıcağın altında alın terleriyle 81 milyon vatandaşımıza, yaklaşık 5 milyon mülteciye ve 40 milyon turiste hizmet etmek için, onları doyurmak için çalışıyorlar” diye konuştu. Altındağ, sıcak ya da soğuk demeden, emek sarf ederek tarım mahsullerini yetiştiren ve tüm vatandaşlara ve ülkeye faydalı olan tüm çiftçilerin gününü kutladığını dile getirdi.

“İHRACATÇILAR ÇİFTÇİLERİ EZMEMELİ”

Başkan Altındağ, gıda ürünlerinin önemine vurgu yaparak, “Gıda olmazsa yaşam olmaz. Çiftçilerimiz, insanlığı gıdayla buluşturan, insanların sağlıklı olmasını sağlayan kişilerdir” şeklinde konuştu. Gıda mahsullerinin fiyatlarının, mahsuller ilk çıktığı esnada yüksek olduğunu belirten Altındağ, “Mahsullerimiz çoğaldıkça, fiyatlar da düşüyor ve herkesin gıdaya ulaşması kolaylaşıyor. Mahsul fiyatlarının yüksek olmasına çözüm getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Altındağ, “Özellikle ihracatçılarımız çiftçileri ezmemeli. Devlet bu konuya el koymalı. Mahsul çoğaldığında ihracatçılar ‘Ne de olsa mahsul bol’ diyerek, çiftçilerimizi mağdur duruma düşürecek kadar düşük fiyatlarla ürün almamalılar” diye konuştu.

“UFAK ÇİFTÇİ BİTTİ, İŞLER HEP ZENGİNLERE KALDI”

Çiftçi Hamza Semiz, mazot ve gübre fiyatlarının çiftçilerin adeta belini büktüğünü savunarak, “Devletten beklentimiz, mazot ve gübre için bizleri desteklemesi” dedi. “Ufak çiftçi bitti, işler hep zenginlere kaldı” diye konuşan Çiftçi Semiz, kirazların ilaçları, gübreleri ve toplanması ile birlikte maliyetinin 5 TL’yi bulduğunu vurgulayarak, çiftçilerin karlarının yok denecek kadar az olduğuna dikkat çekti.

YARIM ASIRDAN FAZLADIR, TARLALARDA ÇALIŞIYOR

Kiraz bahçesinde çalışan 77 yaşındaki Emine Özkılınç, “Ben 77 yaşındayım. 52 yıldır, belki daha da fazladır, kendimi bildim bileli tarlalarda çalışıyorum” diye konuştu. Günlük 60-70 TL arasında yevmiye aldıklarını belirten Özkılınç, “Eskiden mazot ucuzdu ve giderlerimizi karşılayabiliyorduk. Şimdi hem mazotun hem de gübrenin fiyatları arttı. Bu böyle devam edemez. Biz neler çekerek, ne emeklerle bu tarlaları bu hallerine getirdik. Şimdi gözümüzün önünde pahalılık yüzünden yok olmalarını izlemek istemiyoruz” diye konuştu. Özkılınç, mazot ve gübre fiyatlarının düşük olması halinde çiftçilerin rahatlayabileceklerini dile getirdi.  Sare Kurtulan

Share
259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ