logo

reklam
11 Aralık 2018

Ali Haydar Aksakal yazdı… “ULUBEY KANYONU”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nehirlerin oluşturduğu, derin vadilerden birisi de Uşak ilinde bulunan Ulubey Kanyonudur.

Kanyonlar, kalker kayaların içinde, güçlü akarsuların derinlemesine aşındırdığı oluşumlardır. Kanyonların kenarlarında sarp boğazlar ortaya çıkar.   

Amerika’da Arizona Bölgesi’nde bulunan 75 km. uzunluğunda ki Büyük Kanyon’dan sonra, dünyanın en büyük kanyonlarından birisi Ulubey Kanyonu’dur.

Ulubey Kanyonu, 25 milyon yıl önce, Neojen öncesi dönemde fayların hareketiyle havza çökmeye başladı ve 14 milyon yıllık bir sürede Neojen Gölü oluştu. Göl çökeltisinde ortaya çıkan akarsu ağlarından Ulubey Deresi, 1,5-2,5 milyon yıl önce akmaya başladı.

Kanyon sisteminin derinliğine ve dikey oluşmasında, Büyük Menderes Grabeninin çökmesiyle bağlantısı olduğu söylenmektedir.   

Günümüzde… Ulubey Kanyonu’nda 10-30-50 metre seviyesinde en az üç teras oluşumu görülmektedir. Kanyon boyunca terk edilmiş eski nehir yatakları ve oluşan şekiller tektonik yenilenmeyi gösterir.

Ulubey Kanyonu, Ulubey ve Banaz Çayları boyunca devam eden ana kanyon ile ona bağlı büyük yan kanyonlardan oluşur. Kanyonun içinde akan Ulubey Çayı, gizemiyle kanyon bölgesine canlılık getirmektedir.

Kanyondan dibinden geçen Dokuzsele Deresi doğayı ve çevreyi kirletmektedir. Bölgenin doğa turizmine açılmasına engel oluyor.

Bölge, yamaç paraşütü için de bir fırsattır.   

Hafta sonu, görkemli oluşumu yerinde görmek için sabahın erken saatlerinde, Manisa’dan yola çıktık. Uşak, geniş caddeleri, konutları, işyerleri ve yeni açılan arkeoloji müzesiyle modern bir kent havasında…

Uşak İl’ine 31 km uzaklıktaki kanyonun bulunduğu bölgeye ulaştığımızda, kanyonu tüm heybetiyle cam terastan izledik.

2015 yılında hizmete açılan cam teras, 30 mm kalınlığında, 12 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğindedir. Kurşungeçirmez özelliği vardır.

Cam terasta metre kareye düşen ağırlık 801,2 kg’dır. 135 m² alanı ile dünyanın en büyük teraslarından birisi sayılıyor.

Cam teraslarında yürümek ve doğayı izlemek oldukça heyecan vericiydi…

Kanyonu, cam terastan izlediğiniz gibi, arazi aracıyla kanyona inip, toprak yollarında bölgeyi daha kolay araştırabilirsiniz.

Kanyonda meyve ve sebze yetiştiriliyor. Kanyon boyunca turizm sektöründe bulunan birçok etkinlik burada olabilir. Kanyonu balonla izlemek gibi… Kanyona hâkim tepeler dağcılar için bir tırmanma ve gezi parkuru olabilir.

Cam terasın bulunduğu bölgeye 300 metrekarelik bir kafeterya ve restoran. Hediyelik eşya ve üretilen yöre gıdalarını satan işyerleri de açılmıştır.

İşyerlerinde Uşak İli ve köylerinde üretilen halı, kilim, seccade ve minderler satılıyor.

Yükseklik korkusu olanların cam teras üzerine çıkması doğru değildir. Aşağıya baktığınızda kendinizi boşlukta hissediyorsunuz.

Heyecan ve zevkin bir arada izlendiği bir yer.

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “+1 FARKLA BİZ AYNIYIZ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Siz değerli okurlarım merhaba, bugün sizlere önemli bir farkındalık günü olan 21 Mart Down Sendromlularla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. 21 Martta yurdumuzun birçok yerinde yapılan etkinliklerde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve ön yargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitim önemine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Peki nedir bu down sendromu? Birleşmiş Milletlerin 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü ol...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE KODA SERÜVENİ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Kırmızı gülün alı var Hergün yeri var Bugün benim efkarım var Ah bu gönül arzu eder seni Dağlar dağlar viran dağlar Yüzüm güler kalbim ağlar Mayadağ’dan kalkan kazlar Al duvaklı beyaz kızlar Vardar ovası Vardar ovası Kazanamadım sıla parası Üç ayrı Rumeli türküsünün potpurisi ile yazıma başlıyorum. Ancak şaşırmışlık ve hayretler içerisinde yazıyorum. Sizce moda bu mu? Yoksa dilim varmıyor saçını başını yolan bir toplum mu? Bu işin buraya varaca...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “HAFSA SULTAN”

  22 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                Renklerin solgun olduğu mevsim. Yazdan kalma bir gün. Spil’in dorukları gizemli bir hareketlilik içinde. Bulutlar rüzgarla dost. Bugün Hafsa Sultan’ı araştırmak için yollara düşüyorum. Sultan yedi düveli tutsak edip de bir çıbana tutsak düşen, yavuz Sultan Selim’in karısı, kanuni’nin de annesi. Spil göğe uzanan başıyla Hafsa Sultan’a barınak olmuş. Doğa baharda renk değiştirirken, kentin yaşamında bir bayram kültürü olmuş. Mesir Bayramı, Sultan  Camii, Hafsa Ana’yla tümleşmi...
 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...