logo

reklam
11 Aralık 2018

Ali Haydar Aksakal yazdı… “ULUBEY KANYONU”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nehirlerin oluşturduğu, derin vadilerden birisi de Uşak ilinde bulunan Ulubey Kanyonudur.

Kanyonlar, kalker kayaların içinde, güçlü akarsuların derinlemesine aşındırdığı oluşumlardır. Kanyonların kenarlarında sarp boğazlar ortaya çıkar.   

Amerika’da Arizona Bölgesi’nde bulunan 75 km. uzunluğunda ki Büyük Kanyon’dan sonra, dünyanın en büyük kanyonlarından birisi Ulubey Kanyonu’dur.

Ulubey Kanyonu, 25 milyon yıl önce, Neojen öncesi dönemde fayların hareketiyle havza çökmeye başladı ve 14 milyon yıllık bir sürede Neojen Gölü oluştu. Göl çökeltisinde ortaya çıkan akarsu ağlarından Ulubey Deresi, 1,5-2,5 milyon yıl önce akmaya başladı.

Kanyon sisteminin derinliğine ve dikey oluşmasında, Büyük Menderes Grabeninin çökmesiyle bağlantısı olduğu söylenmektedir.   

Günümüzde… Ulubey Kanyonu’nda 10-30-50 metre seviyesinde en az üç teras oluşumu görülmektedir. Kanyon boyunca terk edilmiş eski nehir yatakları ve oluşan şekiller tektonik yenilenmeyi gösterir.

Ulubey Kanyonu, Ulubey ve Banaz Çayları boyunca devam eden ana kanyon ile ona bağlı büyük yan kanyonlardan oluşur. Kanyonun içinde akan Ulubey Çayı, gizemiyle kanyon bölgesine canlılık getirmektedir.

Kanyondan dibinden geçen Dokuzsele Deresi doğayı ve çevreyi kirletmektedir. Bölgenin doğa turizmine açılmasına engel oluyor.

Bölge, yamaç paraşütü için de bir fırsattır.   

Hafta sonu, görkemli oluşumu yerinde görmek için sabahın erken saatlerinde, Manisa’dan yola çıktık. Uşak, geniş caddeleri, konutları, işyerleri ve yeni açılan arkeoloji müzesiyle modern bir kent havasında…

Uşak İl’ine 31 km uzaklıktaki kanyonun bulunduğu bölgeye ulaştığımızda, kanyonu tüm heybetiyle cam terastan izledik.

2015 yılında hizmete açılan cam teras, 30 mm kalınlığında, 12 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğindedir. Kurşungeçirmez özelliği vardır.

Cam terasta metre kareye düşen ağırlık 801,2 kg’dır. 135 m² alanı ile dünyanın en büyük teraslarından birisi sayılıyor.

Cam teraslarında yürümek ve doğayı izlemek oldukça heyecan vericiydi…

Kanyonu, cam terastan izlediğiniz gibi, arazi aracıyla kanyona inip, toprak yollarında bölgeyi daha kolay araştırabilirsiniz.

Kanyonda meyve ve sebze yetiştiriliyor. Kanyon boyunca turizm sektöründe bulunan birçok etkinlik burada olabilir. Kanyonu balonla izlemek gibi… Kanyona hâkim tepeler dağcılar için bir tırmanma ve gezi parkuru olabilir.

Cam terasın bulunduğu bölgeye 300 metrekarelik bir kafeterya ve restoran. Hediyelik eşya ve üretilen yöre gıdalarını satan işyerleri de açılmıştır.

İşyerlerinde Uşak İli ve köylerinde üretilen halı, kilim, seccade ve minderler satılıyor.

Yükseklik korkusu olanların cam teras üzerine çıkması doğru değildir. Aşağıya baktığınızda kendinizi boşlukta hissediyorsunuz.

Heyecan ve zevkin bir arada izlendiği bir yer.

Share
72 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “TÜRKÜ BAHÇESİ”

  23 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Türkülerin içindeyim, bir yanımda ağıtlar, analar ağlayarak ağıt yakıyorlar.  Diğer yanımda umut, Aşık Veysel ne diyor: Türk’üz, türkü çağırırız Kalem vermemişler elime Diyeceklerimi türkülerde demişim.” Bu gece ben de “diyeceklerimi türkülerle” diyorum. Sıcacık soba üzerinde demlenen çayı içerken, bir yandan da türkü bahçesinde dolaşıyorum. Durağım Erzurum. Ne çok severim Erzurum’un şu türküsünü: “ Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi./ Altı çamur, üstü yağmur yine gönlüm ho...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “RİZE”

  22 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                  Rize İli, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Batısında Trabzon, güneyde Bayburt-Erzurum, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, Güneyinde Erzurum illeri yer alır. İlin sınırları içinde yer alan dağlar, sahilden itibaren yükselir. 80 km uzunluğunda olan kıyı şeridinde… Karadeniz’e akan akarsuların çokluğuyla engebeli bir araziye sahiptir. Yüksek dağlık alanlarda granit, andezit ve bazalt kütleleri her yerde görülmektedir. Yörede az da olsa alüvyonlara rastla...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “ZÜBEYDE HANIM’IN ANISINA”

  20 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Sizlere bir ulusun kaderini değiştiren eşsiz lider ve tüm dünyanın hayranlık duyduğu yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anası olan Zübeyde hanımdan bahsetmek istiyorum. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lankaza’da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Aslen Konya Karamandan Selanik’e göç eden Yörük Türkmenlerindendir. Zübeyde Hanım oldukça zeki bir kadındı. Dönemindeki pe...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Pera palas zamanın ünlü otellerinden dir. Ünlü isimlerden Greta GARBO Şuh kahkahalarını dört bir yana savururken aslında, ülkenin içinde bulunduğu hazin durumu anlatmaya çalışıyordu. İşgal kuvvetleri İstanbul a yerleşmiş , küstah ve mağrur konumda ,  ülkemin insanlarını  aşağılıyor ve , artık bizim sözümüz geçer ve bizim emrimiz altındasınız edaları içine girmişlerdi . İşte böyle bir günde İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington , pera palas ta içkisini yudumluyor ve kadehini KOSTANTİNİYE şere...