logo

reklam

Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “MANİSA İLK ÇAĞLARDAN BU GÜNE II. BÖLÜM”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Sardes Bölgesi’ndeki Bin Tepeler, anıtsal mezarlardır. En büyük Anıtsal mezar 1150 metre çevresiyle Kral Alyetes’e aittir. Tantalos bazı tarihçilere göre Lidya kralları arasında gösterilmiştir. Lidya, dünyada parayı ilk kullanan ve bulan bir ülkedir. Lidya Devleti’nin kuruluş tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanır. Tarihçi Herodot, Lidya yönetimine gelen Alyettea, Heraklidia ve Mermedai hanedanlığını tespit etti. Herakles Saltanatı, 22 prensle, 520 yıl sürmüştür. Söylencelere göre Lidya’da en uzun süre yönetimde kalan Herakles Hanedanı, Atlantis Medeniyetinin devamı olabilir. MÖ 7. Yüzyıldan MÖ 547 yılına kadar canlılığını korudu.

Yund Dağlarında ki Dikme Taş denilen Herakles Sütunları da bu görüşü doğruluyor. Antik Dönem’de Kaikos isminde bir Manisalının Mısır’da olduğuna dair Abidos Tapınağı’nda bir fragman bulunuyor. Bu kişinin Atlantis ve bölge tarihini aydınlatmak için Manisa’dan Mısır’a gittiği söylenmektedir. Lidya Devleti, Kral Krezüs zamanında en görkemli devrini yaşadı. Krezüs, MÖ 547‘de Pers Kralı Kyros’a yenildi. Kent yağmalandı ve Lidya Devleti yıkılı. MÖ34’de Büyük İskender Sardes’i Perslerin elinden kurtardı. MÖ 113 yılında da Roma İmparatorluğu’nun eline geçti. Kutsal kitaplarda İncil’de sözü edilen 7 kiliseden üçü Manisa bölgesindedir. Birisi Sardes kentinde, ikincisi Alaşehir’de, diğeri Akhisar ilçesindedir. Akhisar Bölgesi’nde Dünyanın ilk açık hava tapınaklarından birisi de bulunmaktadır. Kumkuycak Beldesi’nin doğu kıyısında, kurumuş olan Argot (Apollonis) Gölü kenarında, toprağın içinde sütun başları olduğu görülmektedir. Bir zamanlar Manisa’nın iç deniz olduğunun delilidir. Çevrede açılmış mezarlar ve kaba seramikler bulunmaktadır. MÖ 190 tarihinde Hyrkanis Ovası’nda (Halitpaşa-Manisa)  tarihin en büyük harplerinden birisi oldu. Anadolu kavimleri Roma İmparatorluğu ordusuna yenildiler ve Roma’ya Anadolu kapıları açıldı.

Salihli İlçesi’ne bağlı Sindel Köyü’nde 1960 yılında Kula yanardağlarından çıkan küflerin üzerinde 26000 yıl öncesine ait insan ayak izleri keşfedildi. Anadolu’nun en büyük coğrafyacısı, Amasyalı Strabon, Kula için Katekekaumene “Yanık Yöre” tabirini kullanmıştır. Kula’daki volkanik etkinlik dördüncü zamanın başlarına kadar devam etmiştir. Volkanik tepelerin en büyükleri Sandal ve Karadivlit Tepedir. Türkiye’nin en genç yanardağlarının bulunduğu bölgedir. Kula İlçesi, yörede yer alan tarihi evleri, şifalı kaplıcaları, Burgaz mevkiinde, kente 18 km. uzaklıkta, Gediz Nehrinin üst kısmında rüzgâr ve erozyonla oluşmuş peri bacalarıyla bir turizm cenneti olmaya aday. Borlu’dan Demirci İlçesi’ne ulaşan karayolu üzerinde, 18. Km’de yer alan Delikli Yar Bölgesi, avcı toplumunda yaşayan ilk insanların yerleştiği yerler olduğu söyleniyor.

Batı Medeniyeti, Batı Anadolu’dan Manisa ve İzmir’den çıkmıştır. Bazı ülkeler bu gelişmeye ve uygarlığa sahip çıktılar. Türklerin Anadolu’ya girmesiyle yeni bir devir başladı.

Malazgirt den giren Alperenler zaman boyutunda Ege kıyılarına kadar ulaştı. Saruhan Bey, 1313 yılında Manisa’yı Bizanslıların elinden aldı. Kent Türk egemenliğine girdi. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dâhil oldu.

Ve Osmanlı Dönemi’nde bir eğitim, kültür ve sanat kenti oldu. Şehzadeler kenti olarak anıldı. Kentin her köşesi Osmanlı eserleriyle doludur.

Manisa Sancağı Osmanlı Dönemi’nde yönetici, devlet adamı ve padişah yetiştiren bir eğitim merkezi oldu. Hükümdar olacak padişahların Manisa’ya gönderilmesi bir anane haline geldi. Kente “Şehzadeler Kenti” adı verildi.

Share
41 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “DİRİLİŞİN ADI ÇANAKKALE”

  17 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Bir destanın adıdır Çanakkale. Çanakkale Zaferi tarihin akışını değiştiren bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk Milletinin kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi ulusumuzun bütün varlığıyla özgürlük ve bağımsızlık uğruna verdiği mücadelenin sembolüdür. Çanakkale savaşları sıradan bir mücadele değil, Türk Milletinin gösterdiği yüksek fedakarlığın ve kahramanlığın abidesidir. Atatürk’ün askeri dehası, Türk askerinin vatan sevgisi ve bağımsızlık inancı zaferin temelini oluşturmaktadır. Tarih...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  17 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Senden ayrı yaşayamam Çünkü çok sevdim seni Hasretine dayanamam Sen de terk etme beni Ancak bütün güzellikler, iyilikler saygı, sevgi ve daha neler neler bizleri bir bir terk ediyor. Bu da ne demek demeyin bana gerçeklerden kaçamazsınız ve saklanamazsınız. Peki o zaman ne yapacaksınız işte yine sırası geldi birbirinizin yüzüne bakın derler bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ve de tam sırası kıyafetlerinize bakın. Bakalım ne göreceksiniz. Çünkü parasını verip aldığınız kıyafeti ...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “YAŞANMIŞ BİR HİKAYE”

  14 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Biz buna devrimci olmak diyoruz.... Mexico City’de 200 metre finali koşulmuş. Amerikalı (siyah) atletler Tommie Smith ile John Carlos birinci ve üçüncü gelirken, ikinciliği Avustralyalı (beyaz) Peter Norman kazanmış. Madalya töreni için bekledikleri sırada, Carlos, Peter Norman’ın yanına gelerek sormuş; ─ İnsan haklarına inanıyor musun? ─ Evet, inanıyorum. ─ Peki ya Tanrı’ya? ─ Bütün kalbimle... Bunun üzerine, iki siyah atlet kafalarındaki eylem planını açık...