logo

reklam

Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “MANİSA İLK ÇAĞLARDAN BU GÜNE II. BÖLÜM”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Sardes Bölgesi’ndeki Bin Tepeler, anıtsal mezarlardır. En büyük Anıtsal mezar 1150 metre çevresiyle Kral Alyetes’e aittir. Tantalos bazı tarihçilere göre Lidya kralları arasında gösterilmiştir. Lidya, dünyada parayı ilk kullanan ve bulan bir ülkedir. Lidya Devleti’nin kuruluş tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanır. Tarihçi Herodot, Lidya yönetimine gelen Alyettea, Heraklidia ve Mermedai hanedanlığını tespit etti. Herakles Saltanatı, 22 prensle, 520 yıl sürmüştür. Söylencelere göre Lidya’da en uzun süre yönetimde kalan Herakles Hanedanı, Atlantis Medeniyetinin devamı olabilir. MÖ 7. Yüzyıldan MÖ 547 yılına kadar canlılığını korudu.

Yund Dağlarında ki Dikme Taş denilen Herakles Sütunları da bu görüşü doğruluyor. Antik Dönem’de Kaikos isminde bir Manisalının Mısır’da olduğuna dair Abidos Tapınağı’nda bir fragman bulunuyor. Bu kişinin Atlantis ve bölge tarihini aydınlatmak için Manisa’dan Mısır’a gittiği söylenmektedir. Lidya Devleti, Kral Krezüs zamanında en görkemli devrini yaşadı. Krezüs, MÖ 547‘de Pers Kralı Kyros’a yenildi. Kent yağmalandı ve Lidya Devleti yıkılı. MÖ34’de Büyük İskender Sardes’i Perslerin elinden kurtardı. MÖ 113 yılında da Roma İmparatorluğu’nun eline geçti. Kutsal kitaplarda İncil’de sözü edilen 7 kiliseden üçü Manisa bölgesindedir. Birisi Sardes kentinde, ikincisi Alaşehir’de, diğeri Akhisar ilçesindedir. Akhisar Bölgesi’nde Dünyanın ilk açık hava tapınaklarından birisi de bulunmaktadır. Kumkuycak Beldesi’nin doğu kıyısında, kurumuş olan Argot (Apollonis) Gölü kenarında, toprağın içinde sütun başları olduğu görülmektedir. Bir zamanlar Manisa’nın iç deniz olduğunun delilidir. Çevrede açılmış mezarlar ve kaba seramikler bulunmaktadır. MÖ 190 tarihinde Hyrkanis Ovası’nda (Halitpaşa-Manisa)  tarihin en büyük harplerinden birisi oldu. Anadolu kavimleri Roma İmparatorluğu ordusuna yenildiler ve Roma’ya Anadolu kapıları açıldı.

Salihli İlçesi’ne bağlı Sindel Köyü’nde 1960 yılında Kula yanardağlarından çıkan küflerin üzerinde 26000 yıl öncesine ait insan ayak izleri keşfedildi. Anadolu’nun en büyük coğrafyacısı, Amasyalı Strabon, Kula için Katekekaumene “Yanık Yöre” tabirini kullanmıştır. Kula’daki volkanik etkinlik dördüncü zamanın başlarına kadar devam etmiştir. Volkanik tepelerin en büyükleri Sandal ve Karadivlit Tepedir. Türkiye’nin en genç yanardağlarının bulunduğu bölgedir. Kula İlçesi, yörede yer alan tarihi evleri, şifalı kaplıcaları, Burgaz mevkiinde, kente 18 km. uzaklıkta, Gediz Nehrinin üst kısmında rüzgâr ve erozyonla oluşmuş peri bacalarıyla bir turizm cenneti olmaya aday. Borlu’dan Demirci İlçesi’ne ulaşan karayolu üzerinde, 18. Km’de yer alan Delikli Yar Bölgesi, avcı toplumunda yaşayan ilk insanların yerleştiği yerler olduğu söyleniyor.

Batı Medeniyeti, Batı Anadolu’dan Manisa ve İzmir’den çıkmıştır. Bazı ülkeler bu gelişmeye ve uygarlığa sahip çıktılar. Türklerin Anadolu’ya girmesiyle yeni bir devir başladı.

Malazgirt den giren Alperenler zaman boyutunda Ege kıyılarına kadar ulaştı. Saruhan Bey, 1313 yılında Manisa’yı Bizanslıların elinden aldı. Kent Türk egemenliğine girdi. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dâhil oldu.

Ve Osmanlı Dönemi’nde bir eğitim, kültür ve sanat kenti oldu. Şehzadeler kenti olarak anıldı. Kentin her köşesi Osmanlı eserleriyle doludur.

Manisa Sancağı Osmanlı Dönemi’nde yönetici, devlet adamı ve padişah yetiştiren bir eğitim merkezi oldu. Hükümdar olacak padişahların Manisa’ya gönderilmesi bir anane haline geldi. Kente “Şehzadeler Kenti” adı verildi.

Share
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Merhaba sevgili okurlarım. Daha ramazan ayına elveda diyeli bir yıl oldu ama dün gibidir aklımda. Allah’a binlerce şükürler olsun ki yine baharın gelişi ile doğanın uyanmasına tanık olduğumuz bugünlerde hoş geldin ya şehri Ramazan. İnsanın ruhuna huzur veren doğadaki uyanan onlarca çiçeğin kokusuna ve tüm güzelliklerine eklenen Ramazan ayının huzur veren kokusu. İnsanın nefsini terbiye etmek, aç olanın halini anlamak, bizlere yüce yaradan Allah tarafından sunulmuş olan nimetlere şükretmek ve en ö...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE MODA SERÜVENİ”

  12 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Gün be gün yaşanan o hatırayı Unutup bir yana atmak olmaz ki Gönül yarasına yoksa ilacım Talihe boş yere çatmak olmaz ki Ölsem de kurtulmam ben bu acıdan Aşkın ateşinin içinde yanan Sensin beni halden hallere koyan. Tanrı’ya gücenip küsmek olmaz ki Beste: Avni Anıl Güfte: İlkan San Makam: Hicaz Güne böyle başlamayı uygun buldum. Doğrusu pek huzurlu ve rahat olduğum söylenemez. Moda tasarımcısı olmama rağmen bin işin içinde çıkamıyorum. Toplum ne yapıyor bilemem. Bahar geldi de neredeyse...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “KISSADAN HİSSE…”

  10 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            O kadar yoğun bir zamandayım ki  , toplantıya yetişeceğim atladım bir taksiye. Muhabbetli bir arkadaş o anlatıyor ben dinliyorum. Tam iş yerinin önüne geldik. Ankara bakanlıklar.  Taksi parası 9.75 tl tuttu. Ben 10n tl verdim. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya , taksici üstünü arıyormuş gibi yapar , siz de para üstünü alabilmek içöin bir ayak dışarıda , inmemek için debelenirsiniz. Tam bu sırada  şoför para üstü varmı diye aranmaya başlar. --üstü kalsın kardeşim dedim. Döndü bana baktı  …va...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ”

  05 Mayıs 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Değerli okurlarım; bugün sizlere günümüzde teknolojideki baş döndüren gelişmelerin beraberinde getirdiği sanayileşmenin artması ile birlikte üretimin en önemli faktörü olan çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bu kavram? İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturur. İş kazaları ülkemizde çalışma hayatını ve sosyal gü...