logo

reklam

Ali Haydar Aksakal yazdı… “DOĞANBEY KÖYÜ”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

Manisa’nın sıcaklarından kaçıyor, yaz tatili için Çeşme Germiyan Yalısı Burcu Sitesi’nde yaşam buluyoruz. Tatil yapmak ve doğayla baş başa olmak güzel bir duygu. İçimizdeki benlik gezmemizi ve yeni yerler görmemizi, gördüğümüz yerlere tekrar ulaşmamızı istiyor.

Duygularımız, isteklerimiz ve yeni yerler keşfetme dürtüsü bizleri yolculuğa zorluyor.

2018 yaz tatilinde yolculuk için programlar hazırladık. Hedefimiz de Doğanbey yerleşim yeri vardı. Yıllardan beri civarından geçer oraya uğramazdık.

Şirin mi şirin, tarihi dokusu, evleri, denizi ve doğasıyla cennetten bir köşe… İnsanı kendine çeken bir Anadolu toprağı. İzmir kentine 63, Söke İlçesi’ne 29 km uzaklıktadır.

Söke’den Didim-Milas-Bodrum karayoluna çıktığınızda, Priene ve Eski Doğanbey’i gösteren trafik levhaları, sizi Gülbahçe’ye ulaştıracak. Didim-Priene sapağını takip ettiğinizde AT-Burgaz-Tuzburgazı-Doğanbey tabelası gideceğiniz yeri gösterir.

“Dilek yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı” Kuşadası’nda tatil yapan birçok kişinin denize girdiği ve tatil yaptığı yerin arkasında, dağın eteğinde Doğanbey uzanmaktadır.

Doğanbey Köyü, eski ve yeni Doğanbey olmak üzere ikiye ayrılıyor. Domatia Köyü mübadeleye kadar (1924) Rumların yaşam sürdüğü bir yerleşim yeri. Sırtını Mykale (Samsun) Dağları’nın güney yamacına dayamış. Kuşadası’nda yer alan Dilek Yarımadası milli parkının delta alanına yukarıdan bakmaktadır. Tarihi… MÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Çevresinde eski gümrük binaları, Karina Antik yerleşimi ve Tebai-Lade adaları bulunmaktadır.

Doğanbey Köyü’nde Rum mimarisinin karakteristik özellikleri görülür. Taş evleri, iş yerleri, şapel denilen dinsel bir yapı, eski bir hastane, Arnavut kaldırımlarıyla döşeli dar sokakları kentin özelliğidir.

Türk mimarisinin güzel örneklerinin de bulunduğu bir yerdir.

Köy taşlık bir araziye sahiptir. Dağlık alanların uzağındaki tarım arazisi aile ziraatı için kullanılmaktadır.

1924 yılında gerçekleştirilen mübadele ile Rumlar Yunanistan’a, Balkan ülkelerinden gelen Türkler de Domatia’ya (Doğanbey) yerleştirilmiştir.

Rumlar Domatia’yı terk ederken, yaşadıkları taş evleri yıkıp gittikleri söyleniyor.

Dağlık bir alan olduğu için arazi tarım alanlarına uzaktır, yerleşim yerinin ortasından yazın kuruyan bir dere geçiyor. Rüzgârlı ve taşlık bir arazide yaşam devam ediyor…

Yöreye gönderilen Türkler buraya yerleşmek yerine, Yeni Doğan Beyi kurmuşlar.

Eski Doğanbey’deki Rum evleri restore edilmiş, deniz manzaralı, dağa yaslanmış taş evlerin tarihi doku korunmuştur. Zaman içinde doğasever zenginlerin yerleştiği ve yaşadığı bir köy haline gelmiştir.

Arnavut kaldırımları, bakımlı bahçeleri ile güzel bir yer oldu.

Doğanbey’e ulaştığımızda ilk durağımız panoramik manzaralı bir kahve oldu.

Durmadan fotoğraf çekiyor, birbirinden güzel taş evleri ve yıkıntıları da kamera kayıtlarına alıyorduk.

Köyün girişinde 1890’larda hasta hane, daha sonra ilkokul ve karakol yapılan taş bina, günümüzde “Büyük menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi-Tanıtım Merkezi” haline getirilmiş. Merkezde, bölgede yetişen bitkiler ve yaşayan hayvanların doldurulmuş hallerini burada sergilenmektedir. .   .

Suların şırıl şırıl aktığı derenin, etraftaki bir birinden güzel çiçekler ilginizi çekecek ve onları toplamaya çalışacaksınız.

Eski Doğanbey’den deniz kenarına indiğinizde, 6 km uzaklıkta, bahçesinde maymun olan salaş bir restoran bulacaksınız. Deniz kenarına ulaştığınız son nokta Karina ismiyle anılıyor. Dilek Yarımadası’nın en uç noktası. Yunan Adası Sisam’a çok yakın.

Deniz kenarında kıyıya bağlanan tekneler ve ördekler ilgi odağınız olacak.

Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “ZÜBEYDE HANIM’IN ANISINA”

  20 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Sizlere bir ulusun kaderini değiştiren eşsiz lider ve tüm dünyanın hayranlık duyduğu yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anası olan Zübeyde hanımdan bahsetmek istiyorum. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lankaza’da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Aslen Konya Karamandan Selanik’e göç eden Yörük Türkmenlerindendir. Zübeyde Hanım oldukça zeki bir kadındı. Dönemindeki pe...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Pera palas zamanın ünlü otellerinden dir. Ünlü isimlerden Greta GARBO Şuh kahkahalarını dört bir yana savururken aslında, ülkenin içinde bulunduğu hazin durumu anlatmaya çalışıyordu. İşgal kuvvetleri İstanbul a yerleşmiş , küstah ve mağrur konumda ,  ülkemin insanlarını  aşağılıyor ve , artık bizim sözümüz geçer ve bizim emrimiz altındasınız edaları içine girmişlerdi . İşte böyle bir günde İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington , pera palas ta içkisini yudumluyor ve kadehini KOSTANTİNİYE şere...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “ATAOL BEHRAMOĞLU”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Sevgili Şükran kalemimin ucundan dökülen sözcükler, beyaz kâğıdın üzerinden sana uzanıyor. Bu gün hava çok soğuk. Rüzgâr çamların arasında ıslık çalışını sürdürüyor. Manisa’dan pir bir şair geçti, şiirlerini bırakarak. Saat 01.00’gösterirken. ben yine anılarımla baş başayım Öğretmenliğimin ilk yıllarında, şiir tutkunuyken tanımıştım şair Ataol Behramoğlu’nu. Şairin çıkardığı  “Militan Dergisi” başucumda dururdu. O dergilerin çıkmış tüm sayılarını daha sonraları, Ataol’un  kardeşi Namık Behramoğlu...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “MANİSA KENT MERKEZİNDE BULUNAN TARİHİ MEKANLAR”

  15 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Ülkenin değişik bölgelerinden öğretmenler ve lisans ve lisansüstü öğrenciler, TUBİTAK destekli C. B. Üniversitesi Botanik kürsüsünün hazırladığı Doğa Eğitimi için kentimize gelmeye başladılar. İçlerinde Batı Anadolu’ya ilk defa gelenler olduğu gibi Manisa’yı hiç tanımayanlar da var. Manisa Kenti, Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında uzanmaktadır. İzmir’e 36 km uzaklıkta, Ege Bölgesi’nin önemli kentlerinden birisidir. Kentin kuruluş tarihi ile ilgili değişik söylenceler var. 5.000 yıl önce Kral Tantalos dön...