logo

reklam

Ali Haydar Aksakal yazdı… “DOĞANBEY KÖYÜ”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

Manisa’nın sıcaklarından kaçıyor, yaz tatili için Çeşme Germiyan Yalısı Burcu Sitesi’nde yaşam buluyoruz. Tatil yapmak ve doğayla baş başa olmak güzel bir duygu. İçimizdeki benlik gezmemizi ve yeni yerler görmemizi, gördüğümüz yerlere tekrar ulaşmamızı istiyor.

Duygularımız, isteklerimiz ve yeni yerler keşfetme dürtüsü bizleri yolculuğa zorluyor.

2018 yaz tatilinde yolculuk için programlar hazırladık. Hedefimiz de Doğanbey yerleşim yeri vardı. Yıllardan beri civarından geçer oraya uğramazdık.

Şirin mi şirin, tarihi dokusu, evleri, denizi ve doğasıyla cennetten bir köşe… İnsanı kendine çeken bir Anadolu toprağı. İzmir kentine 63, Söke İlçesi’ne 29 km uzaklıktadır.

Söke’den Didim-Milas-Bodrum karayoluna çıktığınızda, Priene ve Eski Doğanbey’i gösteren trafik levhaları, sizi Gülbahçe’ye ulaştıracak. Didim-Priene sapağını takip ettiğinizde AT-Burgaz-Tuzburgazı-Doğanbey tabelası gideceğiniz yeri gösterir.

“Dilek yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı” Kuşadası’nda tatil yapan birçok kişinin denize girdiği ve tatil yaptığı yerin arkasında, dağın eteğinde Doğanbey uzanmaktadır.

Doğanbey Köyü, eski ve yeni Doğanbey olmak üzere ikiye ayrılıyor. Domatia Köyü mübadeleye kadar (1924) Rumların yaşam sürdüğü bir yerleşim yeri. Sırtını Mykale (Samsun) Dağları’nın güney yamacına dayamış. Kuşadası’nda yer alan Dilek Yarımadası milli parkının delta alanına yukarıdan bakmaktadır. Tarihi… MÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Çevresinde eski gümrük binaları, Karina Antik yerleşimi ve Tebai-Lade adaları bulunmaktadır.

Doğanbey Köyü’nde Rum mimarisinin karakteristik özellikleri görülür. Taş evleri, iş yerleri, şapel denilen dinsel bir yapı, eski bir hastane, Arnavut kaldırımlarıyla döşeli dar sokakları kentin özelliğidir.

Türk mimarisinin güzel örneklerinin de bulunduğu bir yerdir.

Köy taşlık bir araziye sahiptir. Dağlık alanların uzağındaki tarım arazisi aile ziraatı için kullanılmaktadır.

1924 yılında gerçekleştirilen mübadele ile Rumlar Yunanistan’a, Balkan ülkelerinden gelen Türkler de Domatia’ya (Doğanbey) yerleştirilmiştir.

Rumlar Domatia’yı terk ederken, yaşadıkları taş evleri yıkıp gittikleri söyleniyor.

Dağlık bir alan olduğu için arazi tarım alanlarına uzaktır, yerleşim yerinin ortasından yazın kuruyan bir dere geçiyor. Rüzgârlı ve taşlık bir arazide yaşam devam ediyor…

Yöreye gönderilen Türkler buraya yerleşmek yerine, Yeni Doğan Beyi kurmuşlar.

Eski Doğanbey’deki Rum evleri restore edilmiş, deniz manzaralı, dağa yaslanmış taş evlerin tarihi doku korunmuştur. Zaman içinde doğasever zenginlerin yerleştiği ve yaşadığı bir köy haline gelmiştir.

Arnavut kaldırımları, bakımlı bahçeleri ile güzel bir yer oldu.

Doğanbey’e ulaştığımızda ilk durağımız panoramik manzaralı bir kahve oldu.

Durmadan fotoğraf çekiyor, birbirinden güzel taş evleri ve yıkıntıları da kamera kayıtlarına alıyorduk.

Köyün girişinde 1890’larda hasta hane, daha sonra ilkokul ve karakol yapılan taş bina, günümüzde “Büyük menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi-Tanıtım Merkezi” haline getirilmiş. Merkezde, bölgede yetişen bitkiler ve yaşayan hayvanların doldurulmuş hallerini burada sergilenmektedir. .   .

Suların şırıl şırıl aktığı derenin, etraftaki bir birinden güzel çiçekler ilginizi çekecek ve onları toplamaya çalışacaksınız.

Eski Doğanbey’den deniz kenarına indiğinizde, 6 km uzaklıkta, bahçesinde maymun olan salaş bir restoran bulacaksınız. Deniz kenarına ulaştığınız son nokta Karina ismiyle anılıyor. Dilek Yarımadası’nın en uç noktası. Yunan Adası Sisam’a çok yakın.

Deniz kenarında kıyıya bağlanan tekneler ve ördekler ilgi odağınız olacak.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “GÖLDE KÖYÜ”

  19 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Bugün sizlere Manisa’nın tarihi bir köyü olan Gölde Köyü’nü anlatacağım. Ama öncelikle -gelen mailler ve yoğun ilginiz nedeniyle- kim olduğum hakkında kısa bir bilgi vermeliyim. 1981 yılı Manisa doğumlu, bir kız çocuğu annesiyim. 15 yıllık mesleki hayatıma ilk adımımı bir köy ilkokulunda -iki yıl süreyle- öğretmenlik yaparak attım. Sonrasında Müzecilik yıllarım başladı ve fakültede edindiğim teorik bilgileri, Manisa Müzesi’nde eserlere dokunarak pratik bilgiler haline dönüştürdüm. Taşınır eserleri tanıman...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “GENCE MODERN BİR KENT”

  13 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Ekim ayında, bir cumartesi günü, Azerbaycan yolculuğu Manisa’dan başladı. Salihli ve Kula’dan gurubumuza katılanlar oldu. Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin organize ettiği kültür gezimizde, yolumuzun uzundu. Bir Millet İki Devlet sloganı yola çıktık. Sevinçliydik, kardeş bir ülkeye, dostlarımızla kucaklaşmaya gidiyorduk… İlk durağımız Ankara oldu. Gazeteciler derneğinden dört gazeteci, akşam saatlerinde kentin yoğun trafik akışı içinde, kat...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “ATAMIZI ANDIK”

  13 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            10 Kasım günü, evde  Atamla ilgili yapılan programları izlerken, yüreğim yangın yerine döndü. Anıtkabire yüz binler akın ederken göz yaşlarımı tutamadım. Çoluk çocuk, genç, ihtiyar Atasına bağlılığını göstermek için Anıtkabir’deydi. Atatürk’ü daha iyi anlayabilmemiz için, Onun Türk Ulusu’na neler yaptığını çok iyi bilmemiz gerekir. Atatürk, en zor koşullarda zoru yenmiş, ulusunu yok olmaktan kurtarmış bir liderdir. O, Türk özgürlük savaşının ardından Türk devletini kurarak, mazlum ulusların sa...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “ATATÜRK’Ü ANLAMAK…”

  11 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              ATATÜRK’ü anlamak sadece onu okumakla , dinlemekle olmaz .Onun çizdiği ve o zamanda bile ileri görüşü sebebiyle , günümüze ışık tutan düşüncelerini tatbik etmekle olur. Ne diyor ulu önder GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ……”EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİM VE FENDİR”…dahası “BENİM SÖYLEMLERİM İLİM VE BİLİMLE ÇELİŞİYORSA , O ZAMAN BİLİMİ  SEÇİN” İşte biz böyle bir lidere sahibiz. Günümüzde  yok etmeye çalışılan bu yüce insana etmediğimiz söz ve hakaret kalmıyor. Neden sevmezsiniz..? aşağıda yazılanları ok...