logo

reklam
06 Aralık 2017

547 işyerinde engelli istihdam ediliyor

Manisa’da yer alan özel eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Engelli Hakları’ konulu eğitimde SGK’nın sunmuş olduğu haklar konusunda velileri bilgilendiren SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, engelli vatandaşların işyerlerinde istihdam edebilmeleri için bir ayda 700 bin liranın üzerinde prim teşviki sağladıklarını belirterek, Manisa’da verilen teşvikler sayesinde 547 işyerinde engelli vatandaşın istihdam edildiğinin altını çizdi.

Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Manisa Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Öğretmen Şükran Bilginer Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrenci velilerine yönelik ‘Engelli Hakları’ konulu eğitim verildi. SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, SGK’nın sunmuş olduğu haklar konusunda velileri bilgilendirdi. Ülkemizde 6 milyonun üzerinde engelli vatandaşın yaşadığını belirten Kurt, “Bizim için onların sosyal yardımlardan en üst seviyede istifade edebilmesi kadar sosyal hayatın içine entegre olabilmeleri, çalışabilir, daha onurlu bir yaşam standardına kavuşturulmaları çok önemlidir” dedi.

“ENGELLİLERİN İSTİHDAMIYLA İLGİLİ TEŞVİKLER GELİŞTİRİYORUZ”

Kamuda ve özel sektörde engellilerin istihdam edilmesiyle ilgili yasal bir düzenlemenin bulunduğunu belirten Kurt, “50 ve üzeri çalışanı olan özel sektör ve kamu sektörü işyerlerinde, özel sektörüyse yüzde 3, kamu sektörüyse yüzde 4 engelli vatandaşımızın o işyerinde istidam edilmesi mecburidir. Biz SGK olarak engelli vatandaşlarımızın özel sektörde istihdam edilmesiyle ilgili de teşvikler geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİLERİN İSTİHDAMI ZORUNLUDUR”

Kurt, Manisa’da verilen teşvikler sayesinde 547 işyerinde engelli vatandaşın istihdam edildiğinin altını çizerek, “İstihdam edilen engelli kardeşimizin sayısı ise bin 882’dir. Aylık maliyeti ise SGK’ya 700 bin lirayı aştı. Bu teşvikler sayesinde işyerlerimize engelli kardeşlerimizi istihdam etsinler diye bir ayda 700 bin liranın üzerinde prim teşviki sağlıyoruz. Engellilerin istihdamı zorunludur. Eğer ki kanunen istihdam etmesi gerektiği halde engelli istihdam etmediğini tespit ediyorsak bir işyerini 2 bin 296 lira cezası var” şeklinde konuştu. Buket Uşaklı

Share
383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ