logo

reklam
12 Temmuz 2018

“4 yıl önceki facianın benzeri duruşma salonunda yaşandı”

Soma’da 4 yıl önce yaşanan maden faciasının karar duruşmasında yer alan Baro Başkanı Avukat Ali Arslan, “Soma’da 13 Mayıs 2014 günü yaşanan facianın bir benzeri davanın karar duruşmasında yaşandı” dedi. Faciada hayatını kaybeden işçi ailelerin mahkeme heyetinin kararı sonrası acılı yakarışlarına şahit olduğunu dile getiren Arslan, “Mahkeme kararıyla birlikte ne yazık ki adalet gerçekleşmedi” dedi.

Baro Başkanı Avukat Ali Arslan, Soma Maden Faciasının dün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında yaşananları anlattı. “Soma’da 13 Mayıs 2014 günü yaşanan facianın bir benzeri aslında dün davanın karar duruşmasında yaşandı” diyen Arslan, “Duruşmada verilen karar, gözlemlediğimiz kadarıyla tam anlamıyla faciaydı. Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri 4 yıl önce yaşadıkları acının belki de daha fazlasını duruşmada açıklanan kararlar esnasında yaşadılar” diye de ekledi. Duruşmada kararın açıklanmasının ardından faciada hayatını kaybeden işçilerin ailelerin karara ağlama ve bağırışlarla tepki gösterdiklerini belirten Arslan, “Dün mahkemede verilen kararla birlikte, ne yazık ki adalet gerçekleşmedi. Gerçek suçlular ortaya çıkartılmadılar ve cezalandırılmadılar” dedi. Arslan, Soma Maden Faciasının her daim takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Soma’da 4 yıl önce yaşanan maden faciasının dün gerçekleştirilen karar davasında bulunan Baro Başkanı Avukat Ali Arslan, “Bundan 50 ay önce Türkiye’yi ve özellikle Soma’daki madende çalışan işçi yakınlarını üzüntüye boğan Soma Maden Faciası gerçekleşti. Bizler hem Manisa Barosu olarak hem de Türkiye Barolar Birliği olarak avukat meslektaşlarımızla Soma’ya yoğunlaşmıştık ve ilk aşamadan itibaren bu sürecin içerisindeyiz, sürecin takipçisiyiz. Soma’da 13 Mayıs 2014 günü yaşanan facianın bir benzeri aslında dün davanın karar duruşmasında yaşandı. Özellikle aileler için duruşmada verilen karar, gözlemlediğimiz kadarıyla tam anlamıyla faciaydı. Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri 4 yıl önce yaşadıkları acının belki de daha fazlasını duruşmada açıklanan kararlar esnasında yaşadılar” diye konuştu.

Dün gerçekleştirilen duruşma sonrası maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerin “Acaba bizler üzerimize düşeni yapamadık mı? Gerçek suçluların ortaya çıkartılmasında ve cezalandırılmasında gerçekten bizlerden kaynaklanan bir sorun mu var, yoksa başka etmenler mi devrede?” şeklinde konuştuklarını dile getiren Baro Başkanı Arslan, “Mahkemenin kararını açıklamasının ardından duruşma salonunda faciada hayatını kaybeden işçilerin yakınları ağlayarak, bağırarak tepkilerini gösterdiler. O tepkilere şahit olmak, izlemek zorunda kalmak çok acıydı. Ailelerin neler yaşadığını bizzat gözlemledim” dedi.

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Maden Faciası’nın karar duruşmasında mahkeme heyetinin sanıklar için vereceği kararın ardından, “Evet, adalet gerçekleşti. Gerçek suçlular bulundu ve layık oldukları cezaları aldılar” demeyi umduklarını belirten Arslan, “Dün mahkemede verilen kararla birlikte, ne yazık ki adalet gerçekleşmedi. Gerçek suçlular ortaya çıkartılmadılar ve cezalandırılmadılar. Bu durum hem bizi hem de hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarını derinden üzdü” şeklinde konuştu.

Baro Başkanı Arslan, “Soma’daki maden ocağının sahibi olan Alp Gürkan’ın mahkeme kararıyla beraat etmesi ve Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan’ın cezasının diğer ceza alan sanıklara göre daha az olması, Can Gürkan’ın 301 şehit madenci için 301 defa ayrı ayrı cezalandırılması gerektiğini düşünürken, bir tek cezayla cezalandırılması aileleri gerçekten çok üzdü” diye konuştu.

Savcılık makamının iddianameyi düzenlerken olası kasıtla ölüme sebebiyet vermekten dolayı sanıkları 301 kişinin ölümünden 301 kez cezalandırmayı istediğini vurgulayan Başkan Arslan, “Savcılık makamının 301 ceza istemine karşın, savcı mütalaayı verirken bu cezayı hafifletti ve olası kastı bilinçli taksire çevirdi. Mahkeme kararı verirken savcının istediği bilinçli taksirle cezalandırma talebiyle aşama aşama sanıklara verilen ceza azaltılmış oldu” dedi. Hukukçu olarak hiçbir zaman yargıya olan güvenlerini kaybetmemeye çalıştıklarını ifade eden Arslan, “Hukukun üstün olabilmesi için, gerçek adaletin var olabilmesi için çabamızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin haklarını aradıkları sürecin son bulmadığının altını çizen Arslan, “Süreç bitmiş değil. Bundan sonrasında istinaf süreci var, onun ardından Yargıtay var” diye konuştu. Baro Başkanı Avukat Ali Arslan, Soma Maden Faciasıyla ilgili tüm süreçlerin her daim takipçisi olacaklarını vurguladı. Sare Kurtulan

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ