logo

reklam
24 Mayıs 2018

17 yıl önce Ankara’da bu kez Manisa’da

2001 yılında bir esnaf Başbakanlık önünde yazar kasa fırlatmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve partililer, ekonomideki kötü gidişe Manisa Valiliği önünde yazar kasa fırlatarak tepki gösterdi. Bozyaka, 2001 krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in önüne yazar kasa fırlatan esnafın eylemini hatırlatarak, eline aldığı yazar kasayı valilik binasının merdivenlerine atarak kırdı.

CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı, Türkiye’deki ekonomik kötü gidişe tepki göstermek için eylem yaptı. Valilik önünde gerçekleştirilen eyleme Yunusmere İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Şehzadeler İlçe Başkanı Zerrin İşnel, İlçe Kadın Kolları Başkanları Serpil Yurdakul Cebeci ile Şadiye Uysal ve partililer katıldı.

Dolardaki yükselişe dikkat çeken Yunusmere İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, “Bugün buraya gelirken dolar 4 lira 80 kuruştu. Şimdi 4 lira 90 kuruşa çıktı. Her dakika artıyor. Euro 5 lira 60 kuruş. Mazot 5 lira 70 kuruş. Ama gerçek fiyatı 6 lira 30 kuruşa yakın. Seçim öncesinde ÖTV indirimi yapıldı. Benzin şu anda 6 lira 20 kuruş. Bütün vatandaşlarımız bu durumdan şikayetçi. Türkiye’de hiçbir şey yolunda gitmiyor. Bu devalüasyonda Türk Lirası yüzde 30 değer kaybetti. 20 Temmuz saray darbesinden bu yana yani OHAL döneminde Türk Lirası yüzde 60 değer kaybetti. Türkiye’de hukuku yok ederlerse, özgürlükler engellenirse, demokrasi askıya alınırsa ekonominin çökeceğinin kendilerine yıllardır söylüyoruz. Tek adam rejimi kurarsan ‘Merkez Bankası da benim, faizi de ben belirlerim’ dersen ekonomi dibe vurur diye uyarıyoruz. Ancak lafımızı dinletemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DOLAR KRİZİ TAMAMEN TEK ADAM KRİZİDİR”

Bozyaka, şu an yaşanan krizin bir yönetim krizi olduğuna dikkat çekerek, “Dolar krizi tamamen tek adam krizidir. Tek adam gitmeden Türkiye’de normalleşme beklemememiz de mümkün değildir. Bu tek adam krizinin faturaları var. Faturaları kim ödüyor? Dolarla borçlanan şirketler 250 milyar lira zararda. Askeri ücretlileri rahatlatacak kaynak yani bizim önerdiğimiz 2 bin 200 lira olacak diyoruz ya o kaynak heba edildi. Kaynak Türkiye’nin iyi yönetilmesiyle gelecek emekliye 30 Nisan’da bin lira ikramiye vadettiler. 30 Nisan tarihinde bin lira ikramiye 4 lira 4 kuruşken dolar 247 dolara tekabül ediyordu. Bugün geldiğimiz nokta da aynı para 207 dolar. Emekli 40 dolar zararda. Yani emeklinin cebinde 192 lira çalındı. Aynı emekli alım gücü bin lira karşılığında 808 liraya düşmüş durumda. Görüyorsunuz tek adam krizinin faturaları emekliye işçiye ve işverene ödettiriliyor” şeklinde konuştu.

“ÜLKE YANGIN YERİNE DÖNMÜŞ DURUMDA”

İktidarın faiz lobisine fena halde yakayı kaptırmış durumda olduğunu savunan Bozyaka, “15 yılda 150 milyar dolar İngiltere’deki birtakım tefecilere para ödüyor bu iktidar. Daha 17 ay görev süresi varken ve ‘Erken seçimi istemek vatana ihanettir’ derlerken neden erken seçim istendiğini, 2 ay sonraya neden baskın seçim kurulduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. ‘Dış güçlerin oyunu’ tutturmuşlar gidiyor. Peki soruyorum dış güçlerin oyunu var. Siz bir trenin içerisindesiniz yavaş çekimle izliyorsunuz. Tren kaza yapacak. Siz de içerisindesiniz. Sormazlar mı niye izliyorsunuz diye? Yıllardan beridir söylüyoruz. Türkiye’yi iyi yönetirseniz üreten bir ekonomiye geçerseniz sizin ekonominizde hiçbir dış güç uğraşamaz diye uyarıyoruz. Şimdi çıkmışlar sanki muhalefet partisi gibi manifesto yayınlıyorlar. Diyorlar ki üreten ekonomiye geçeceğiz. 16 yıldır yağmacı bir ekonomi tarafından yönetiliyoruz. Biz de 16 yıldır bunu sizlere söylüyoruz. Ülke yangın yerine dönmüş durumda” dedi.

“TÜRKİYE’DE KORKU İMPARATORLUĞU KURULDU”

Bozyaka, Türkiye’de korku imparatorluğunun kurulduğunu belirterek, “Türkiye’de adalet yok, hak yok, hukuk yok, özgürlük yok. Korku imparatorluğu yarattılar ve bu korku imparatorluğunun eseri ekonomik krizdir. Türkiye 2001 krizinden daha kötü durumdadır. Hiç kimse Türkiye’nin vatandaşlarından ekonomik krizi gizleyemez. Bu ülkede işçi düşünülmüyor. Bu ülke de emekçi düşünülmüyor. İsyanımız buna” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında 2001 krizinde, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in önüne ‘Sayın başbakanım al, ben bir esnafım’ diye bağırarak yazar kasa fırlatan esnafın eylemini hatırlatan Bozyaka, konuşmasının ardından eline aldığı yazar kasayı valilik binasının merdivenlerine atarak kırdı. Buket Uşaklı

Share
358 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ